TISOVEC. Kým iné mestá zápasia s krízou a väčšinou hospodária so stratou, Tisovčania minulý rok ukončili s prebytkom viac ako 44–tisíc eur.
„Rozpočet mesta sme mali 2,4 milióna eur a naozaj sa nám podarilo čosi ušetriť. Tento fakt, ako aj to, že sa v meste vybudoval športový areál s bazénom s ohrevom vody, získali sme prostriedky z eurofondov na opravu základnej školy a rekonštrukciu mestskej centrálnej zóny a vyasfaltovali niektoré ulice, ovplyvnil rozhodnutie udeliť vedeniu mesta odmeny,“ hovorí viceprimátor Tisovca Jaroslav Lacko.
Prilepšili si
Poslanci primátorovi odsúhlasili odmenu vo výške jedného platu, bývalému viceprimátorovi vo výške základného mesačného platu primátora a hlavnej kontrolórke vo výške jedného násobku jej platu. Primátor Peter Mináč si tak prilepší o vyše 2 100 euro, Mário Keleti, ktorý už funkciu viceprimátora nezastáva, o vyše 1 800 eur a kontrolórka Katarína Mešková o takmer 400 eur.
„V oblasti čerpania peňazí z eurofondov sa nám darilo. Mali sme kvalitné projekty i zdravý lobbing. No keďže pri všetkých týchto projektoch je potrebné päťpercentné spolufinancovanie mesta, samospráva si musela na svoje plecia zobrať úver. Dlh mesta ku koncu roku bol vyše 600–tisíc eur. Šetrili sme na chode mesta, každé oddelenie dostalo príkaz ušetriť na bežných prevádzkových nákladoch pätnásť percent,“ dodá viceprimátor.
Šetria na bežných výdavkoch
„Rozpočet na tento rok v časti bežných výdavkov je v Tisovci prebytkový o 78 600 eur, v časti kapitálových výdavkov schodkový o necelých 175 000 eur. Plánovaný schodok je zapríčinený hlavne nutnosťou dofinancovať projekty z eurofondov, kým je ešte možnosť získať ich. Na druhej strane sa snažíme šetriť na bežných výdavkoch mesta, o čom svedčí prebytkový rozpočet v časti bežných výdavkov,“ tvrdí viceprimátor.
Kríza sa v meste ešte stále prejavuje zníženým výnosom dane z príjmov fyzických osôb a vysokou nezamestnanosťou. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 18 do 20 percent. Najväčší zamestnávatelia, firmy CSM a Interstil Slovakia, znížili výrobu. Výnimkou je Vápenka, ktorá vďaka kvalitnému vápnu výrobu rozširuje.
Prejdú na vykurovanie drevoštiepkou
Mesto zápasí s nedostatkom prostriedkov na rozvoj cestovného ruchu i na výkup pozemkov potrebných na ďalší priemyselný rozvoj. „V tomto roku chceme ukončiť rekonštrukciu mestských kotolní na štiepku, vďaka čomu znížime závislosť mesta na dodávkach plynu a dokážeme udržať a možno aj znížiť ceny tepla a teplej vody. Problémom mesta sú, popri vysokej nezamestnanosti, Rómovia a nespratnosť niektorých výrastkov, ktorí úspešne zničia to, čo mesto prácne vybuduje,“ hovorí viceprimátor.