Miera softvérového pirátstva na Slovensku vlani klesla. V minulom roku sa používalo nelegálne štyridsaťdvapercent softvéru.
LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Softvérové pirátstvo je na Slovensku už tretí rok na ústupe, keď vlani medziročne klesla miera pirátstva o jeden percentuálny bod. Ako informovala tlačová hovorkyňa protipirátska
organizácia Business Software Alliance (BSA) Slávka Šikurová, na Slovensku sa v minulom roku používalo nelegálne 42 % softvéru.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
„Pre pirátstvo prišli výrobcovia softvéru o tržby v hodnote 48 mil. eur a štát o príslušné daňové výnosy z predaja softvéru,“ uviedla Šikurová. Ako ďalej vyplýva z Celosvetovej štúdie softvérového pirátstva za rok 2010, priemerná miera pirátstva v Európskej únii predstavuje 35 %, celosvetovo je to 42 %.
Zatiaľ čo sa na Slovensku darí potláčať pirátstvo vo firemnom sektore, v domácnostiach používanie nelegálneho
softvéru rastie. „Darí sa nám čistiť najmä firemný sektor, v ktorom si podnikatelia čoraz viac uvedomujú dôležitosť a bezpečnosť používania legálneho softvéru s tým, že čím menšia je miera softvérového pirátstva, tým viac to prospieva celej slovenskej ekonomike," konštatovala Šikurová.
Ako dodala, v spotrebiteľskom segmente sa pod nárast pirátstva podpísalo predovšetkým rozšírenie prístupu
k rýchlemu internetu a boom používania počítačov na domácu zábavu i prácu z domu. Najčastejším spôsobom šírenia pirátskeho softvéru je podľa BSA zakúpenie iba jednej softvérovej licencie, pričom program je následne nainštalovaný na viacero počítačov.
„Tento spôsob pirátstva je dlhodobo najčastejší vo firmách. V domácnostiach nástup tohto trendu urýchľuje pokles cien výpočtovej techniky. Dnes je preto bežné, že každý člen domácnosti má svoj počítač. Preto mnohí výrobcovia softvéru ponúkajú špeciálne domáce licencie, ktoré umožňujú inštaláciu softvéru na viacero počítačov,“ vysvetlila Šikurová.