LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Environmentalisti upozorňujú, že zatepľovanie domov, ktoré zažíva rozmach na celom Slovensku, predstavuje ohrozenie pre vtáky aj netopiere. Najviac ohrozeným druhom je podľa ornitológov dážďovník obyčajný, ktorý si po strate možností hniezdenia v pôvodnom prírodnom prostredí začal budovať hniezda v mestách, najmä na sídliskách.
Ako poukázal Ján Dobšovič zo SOS/BirdLife Slovensko, zatepľovanie znemožňuje zahniezdenie týchto druhov, ako aj priamu likvidáciu hniezd. Poznamenal, že tieto druhy majú pritom význam aj pre človeka, keďže sa živia hmyzom a komármi. Jeden netopier napríklad za noc zožerie aj 3000 komárov.
Ochranári nie sú proti zatepľovaniu a špárovaniu ako takému, zdôraznila Ľubomíra Vavrová z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia. „Vítame postupy na šetrenie energie, avšak našou snahou je poukázať na nevhodné termíny a postupy pri realizácii týchto prác a informovať správcov, užívateľov a stavebníkov o možných alternatívnych riešeniach,“ ozrejmila.
Poznamenala, že v súčasnosti už takéto riešenia existujú a nie sú finančne ani technicky náročné. „Pri dobrej spolupráci dokážeme ochrániť dážďovníky a netopiere, aj ich hniezdiská a úkryty v budovách, tak aby ich mohli naďalej využívať aj po zateplení.“
Dážďovníky si budujú hniezda hlavne na sídliskách v panelákoch, predovšetkým vo vetracích otvoroch v atike a v štrbinách medzi panelmi. Netopiere sa ukrývajú najmä v špárach medzi panelmi alebo v dutých priestoroch pod strechou.
„Pri zatepľovaní sa tieto miesta prekryjú izolačným materiálom, čím dochádza nielen k zániku úkrytov, ale často aj k usmrteniu týchto živočíchov, ktoré nemajú možnosť dostať sa von z úkrytov. Ak sa tieto práce vykonávajú počas hniezdneho obdobia dážďovníkov, teda od 15. apríla do 15. augusta, dochádza pri nich k priamemu úhynu hniezdiacich jedincov a k zničeniu ich hniezdísk,“ upozornil Ján Gúgh zo SOS/BirdLife Slovensko.
Spolupráca medzi ochranármi a stavebníkmi už priniesla v niektorých slovenských mestách prvé pozitívne výsledky. Posunutie termínu zatepľovania mimo obdobie hniezdenia, vysťahovanie netopierov ešte pred zateplením budovy, zachovanie otvorených vetracích otvorov s hniezdami či inštalácia špeciálnych hniezdnych búdok pre dážďovníky a netopiere sú prvými krokmi v spoločnej snahe zachrániť tieto živočíchy, priblížili ochranári.
Dážďovník a všetky druhy netopierov vyskytujúcich sa na Slovensku sú zákonom chránené. Spoločenská hodnota dážďovníka je približne 165 eur. V prípade netopierov sa spoločenská hodnota pohybuje od približne 165 do 330 eur v závislosti od druhu.