kú kedy slovenský pretekár zvládol.
LUČENEC. Silák Peter Mlynarčík z Lučenca má za sebou najúspešnejšiu sezónu vo svojej športovej kariére. Počas nej stihol v piatich súťažiach prekonať deväťkrát národný a dvakrát svetový rekord, pričom vo všetkých svojich štartoch získal v kategórii do 140 kg zlatú medailu. Zároveň si na konto pripísal tri absolútne prvenstvá a dve druhé miesta v absolútnom poradí bez rozdielu kategórií.
„Sezóna sa pre mňa začala minulý rok na jar a skončila pred dvoma týždňami, takže bola naozaj dlhá. Čo sa týka výkonov, je najúspešnejšia v mojej doterajšej športovej kariére,“ zhodnotil P. Mlynarčík a dodal, že svojím svetovým rekordom 364 kg zároveň obdržal profi licenciu vo federácii WPC/GPC, ktorá mu počas nasledujúcich dvoch rokov zaručuje účasť na majstrovstvách sveta a Európy. Naposledy sa výkonom 370 kg zapísal do historickej štatistiky Top 20 najlepších výkonov sveta. Obsadil 17. priečku.
Zdvihnuté tony železa
Príprava na domáce i zahraničné šampionáty nie je jednoduchá. Svedčia o tom nadvíhané tony železa. Okrem toho je potrebné mať okolo seba zohratú partiu. V lučeneckom tíme Probody & Metalmilitia však taká je, pretože v jeho radoch nechýbajú rekordmani a absolútna liftérska svetová špička.
„Moja príprava prebiehala v dvoch fázach. Prvá časť bola zameraná na silový trojboj, takže popri tlaku na lavičke som pracoval aj na drepe a mŕtvom ťahu. Po súhrnnom výkone 950 kg v spomínaných troch disciplínach som sa striktne vrhol na tlak na lavičke, v ktorom som mal ambíciu dostať sa do svetovej Top 20. To sa mi nakoniec aj podarilo,“ ozrejmil rekordman, ktorý v absolútnych číslach v príprave nadvíhal stovky ton. „Počas jedného tréningu zdvihneme celkovo 8 ton v rámci všetkých opakovaní,“ upresnil P. Mlynarčík a dodal, že príprava prebiehala v priestoroch Probody Fitness Lučenec v rámci tímu Probody & Metalmilitia Lučenec a za pomoci členov Petra Mihályho staršieho a mladšieho, Mariana Kamenského, Milana Šuľana, Vojtecha Fodora, Miroslava Drugdu a Miroslava Čabu. „Títo ľudia sú spolu s mojou rodinou základom dosiahnutých úspechov. Bez nich by sa také váhy zdvíhať nedali. V Lučenci máme najlepšie vybavenú posilňovňu pre tento šport v rámci celého Slovenska a tiež najprofesionálnejší tím. Napokon, zrkadlom toho sú výsledky všetkých členov,“ vyjadril sa P. Mlynarčík.
Fantastický výkon po náročnej regenerácii
Účinkovanie P. Mlynarčíka na aprílovom šampionáte vo Svidníku bolo predzvesťou napínavého boja o najcennejšiu trofej na M-SR v Žiline, ktoré sa konali tento mesiac.
„Keďže táto súťaž nasledovala len sedem dní po šampionáte vo Svidníku, na ktorom som zvládol 364 kg, všeobecne sa očakávalo, že sa „pobijem“ o 1. miesto. Regenerácia bola výnimočne náročná, no podarilo sa mi ju zvládnuť. Konkurencia bola síce na slovenské pomery vynikajúca, keď súťažili aj najlepší pretekári z Poľska, ale súťaž sa mi podarilo vyhrať už úvodným pokusom na úrovni 320 kg. Nasledoval platný pokus na úrovni 350 kg a posledným pokusom som úspešne zvládol 370 kg. Všetky tieto rekordy boli slovenskými rekordmi a posledný aj neoficiálnym európskym a svetovým rekordom. Druhý pretekár v absolutnom hodnotení skončil s výkonom 280 kg, takže rozdiel aj z tohto pohľadu bol markantný,“ zhodnotil P. Mlynarčík.
Vynikajúci lučenecký športovec sa vyšvihol v celosvetovom rebríčku výkonov v benchpresse na 17. priečku. P. Mlynarčík potvrdil, že je to pre neho ďalšia motivácia: „Desiaty najlepší výkon je na úrovni 388 kg, takže je šanca šplhať sa vyššie. Chuť je tiež.“
Na otázku, či je 370 kg osobným maximom, respektíve či ešte existujú rezervy, má P. Mlynarčík jasnú odpoveď: „Nemyslím si, že existujú nejaké limity, čo sa týka športov. Stále sa rodia rýchlejší, silnejší a lepší športovci. Napokon, veľa závisí aj od tréningových metód a technickej zdatnosti jednotlivých atlétov. Svoje rezervy ešte vidím v technickom zvládnutí disciplín. Vrcholové výkony v našom športe celkovo padajú okolo štyridsiatky, takže mám ešte 10 rokov,“ zakončil P. Mlynarčík, ktorý sa v novembri plánuje zúčastniť svetového šampionátu v lotyšskej Rige. Jeho túžbou je pridať k striebornej medaile z MS 2008, ktoré sa konali na Floride, ďalší cenný kov zo sveta.