BRATISLAVA. Zo šiestich skúmaných svetových jazykov majú v slovenskej populácii najsilnejšie vedomostné zázemie tri - ruština, v ktorej sa trochu alebo dobre dohovorí 54 percent ľudí, ďalej nemčina (49 percent) a angličtina (46 percent) V ďalších troch jazykoch - vo francúzštine, v taliančine a španielčine sa dohovorí len malá časť obyvateľov (7 percentá, 4 percentá, 3 percentá). Z hľadiska úrovne ovládania jazyka je na tom v SR najlepšie angličtina a na druhom mieste nemčina.
Uvedené skutočnosti vyplývajú z výsledkov štúdie Jazyková kompetentnosť ľudí na Slovensku: nemčina v porovnaní s inými jazykmi", ktorú realizoval Inštitút pre verejné otázky (IVO) v Bratislave z poverenia Goetheho inštitútu a s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko. O výsledkoch výskumu informovali dnes novinárov Zora Bútorová a Oľga Gyárfášová z IVO Bratislava.
Ako uviedla Bútorová, v štyroch až šiestich svetových jazykoch sa na Slovensku trochu alebo lepšie dohovorí 5 percent ľudí, v troch jazykoch 16 percent, v dvoch 32 percent a v jednom cudzom jazyku 29 percent ľudí. Asi 19 percent obyvateľov sa nedokáže dohovoriť v žiadnom zo šiestich skúmaných jazykoch. Výskum potvrdil, že v rebríčku dôležitosti patrí v Slovenskej republike angličtine bezkonkurenčne prvé miesto, nemčina zaujíma suverénne druhú pozíciu, ostatným svetovým jazykom pripisujú ľudia v SR oveľa menšiu dôležitosť.
Výrazná väčšina - 95 percent obyvateľov Slovenska zastáva podľa štúdie názor, že je dôležité ovládať angličtinu, pričom 67 percent to pokladá za nevyhnutné. Ovládať nemčinu považuje za dôležité 88 percent respondentov, z nich 33 percent to pokladá za nevyhnutné. Pritom mnohí ľudia pokladajú za dôležité ovládať angličtinu aj nemčinu.
Podľa Gyárfášovej 93 percent respondentov považuje nemčinu za užitočný jazyk, keď človek chce pracovať v nemeckej firme alebo v niektorej nemecky hovoriacej krajine. Veľká časť ľudí (76 percent) považuje nemčinu za užitočnú pre mladých ľudí, ktorí chcú študovať v zahraničí, a 74 percent vyzdvihlo dôležitosť nemčiny ako komunikačného jazyka pri cestovaní.
Výskum potvrdil, že ľudia na Slovensku si uvedomujú aj širší kultúrny a spoločenský kontext, v ktorom je nemčina užitočná, silu a kvalitu nemeckej vedy a kultúry, ako aj pozíciu Nemecka ako veľmi významného hospodárskeho partnera pre Slovensko, povedala Gyárfášová. Konštatovala, že v súvislosti s otvorením pracovných trhov Nemecka a Rakúska od 1. mája 2011 je 80 percent respondentov presvedčených, že najväčšie šance uspieť v týchto krajinách majú ľudia, ktorí ovládajú nemecký jazyk.
Štúdia IVO sa opiera o výsledky reprezentatívneho sociologického výskumu uskutočneného v marci 2011 na vzorke 1086 obyvateľov SR vo veku od 15 rokov. Zber údajov zabezpečila agentúra FOCUS.