MURÁNSKA PLANINA. S cieľom podporiť rozvoj trvalo udržateľného cestovného ruchu v Národnom parku Muránska planina začína správa tohto národného parku uskutočňovať projekt Huculská magistrála.
Turistom má ponúknuť možnosť prejsť vybrané lokality národného parku na koňoch plemena hucul.
"Možností bude niekoľko. Pre menej zdatných jazdcov budú v ponuke párhodinové okruhy, prípadne ešte kratšie jazdy. Zdatnejší jazdci budú môcť ísť aj na niekoľkodňové túry," povedal riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina Milan Boroš s tým, že putovanie po magistrále umožní sieť šiestich prestupných staníc a jedno centrum s ubytovacím zariadením, seminárnou miestnosťou a múzeom chovu koní na Muránskej planine.
Jedna stanica je už vybudovaná
Vybudovanie jednej prestupnej stanice vychádza na okolo 40- až 45-tisíc eur, vybudovanie centra má podľa predbežných odhadov stáť 100- až 120-tisíc eur, uviedol Boroš. Zatiaľ majú vybudovanú jednu stanicu, ostatné stanice aj centrum by chceli začať stavať na jar budúceho roka a dokončiť do roka. Financie na to chcú získať z eurofondov, cez program cezhraničnej spolupráce Interreg prostredníctvom spoločného projektu s maďarským národným parkom Aggtelek.
"Rozpočet projektu v danej výzve je 1,5 milióna eura s tým, že táto suma sa rozdelí medzi oba subjekty. Tým, že národnému parku Aggtelek ide o skvalitneniu ich chovu a všetky investičné veci už vybudované majú, gro investícií bude realizovaných v Národnom parku Muránska planina," povedal Boroš.
Prestupné stanice budú mať podobu chát, turisti si tam budú môcť kúpiť občerstvenie, získať informácie o parku, požičať si bicykle i prenocovať. Centrum s ubytovaním penziónového typu má stáť na Veľkej lúke, kde je na to potrebná infraštruktúra a kde to nie je v rozpore s ochranou prírody.
V parku je 150 kilometrov cyklotrás
Boroš zdôraznil, že Huculská magistrála je jeden z mála projektov cestovného ruchu prijateľných pre národný park. Jeho ďalšími cieľmi okrem rozvoja turizmu sú vybudovanie chovu pôvodného karpatského plemena hucul na Muránskej planine a tiež manažment biotopov národného a európskeho významu. Kone totiž spásaním zabránia prirodzenému zalesňovaniu podhorských lúk, ktoré sa už v súčasnosti nekosia, a tým aj zániku vzácnych spoločenstiev rastlín.
Podľa Boroša je zatiaľ potenciál Národného parku Muránska planina v cestovnom ruchu málo využívaný, hoci má vyše 310 kilometrov značených turistických chodníkov, zhruba 150 kilometrov cyklotrás, 13 trás a šesť miest vyhradených pre jazdu na koni, dve miesta pre skalolezectvo, tri miesta určené pre stanovanie a možnosť bivakovať v blízkosti´všetkých turistických chodníkov.
Správa tohto národného parku má ambíciu aktívne podporovať rozvoj trvalo udržateľného turizmu a prispievať tak k regionálnemu rozvoju. V parku napríklad organizuje pre deti troj- až štvordňové tábory prežitia v divočine, s obcou Muráň spolupracuje na organizácii podujatia Muránske hradné hry na Muránskom hrade.