LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Priemerný plat absolventov stredných škôl s maturitou bol minulý rok 559 eur, čo je o 29 % menej ako zarobili vysokoškolskí absolventi s priemerným platom 788 eur.
Najvyššie platy mali stredoškolskí absolventi v oblasti IT, financií a reklamy. Tieto zistenia vyplynuli z platového prieskumu Platy.sk. Priemerný plat absolventov stredných škôl s maturitou v oblasti IT bol minulý rok na úrovni 858 eur. Ďalšími najlepšie platenými oblasťami bolo finančné poradenstvo, reklama a PR, bankovníctvo. V týchto oblastiach sa priemerné platy pohybovali od 698 do 712 eur.
Absolventi stredných škôl s maturitou najmenej zarábali v cestovnom ruchu, zdravotníctve a štátnej správe. Tu sa platy pohybovali od 502 eur v stravovacích zariadeniach, 506 v zdravotníctve a po 519 eur v ubytovacích zariadeniach. V týchto oblastiach dostali absolventi menej ako je celoslovenský priemerný plat absolventov stredných škôl.
Vysokoškolskí absolventi zarobili vo farmácii 1025 eur, čo je o 55 % viac ako absolventi so strednou školou, ktorých priemerný plat bol na úrovni 660 eur. Približne o 30 % viac zarobili vysokoškoláci v oblasti telekomunikácií, účtovníctva a audítorstva. Najmenšie platové rozdiely medzi absolventmi vysokých a stredných škôl boli v IT, školstve a reklame a PR.
Podľa Miroslava Draveckého, projektového manažéra prieskumu Platy.sk, výrazný rozdiel platov medzi absolventmi stredných a vysokých škôl vo farmácii je spôsobený štruktúrou stredoškolských a vysokoškolských pozícií. Práca vysokoškolsky vzdelaných absolventov má pre spoločnosti oveľa vyššiu pridanú hodnotu. V oblasti IT, kde bol rozdiel v platoch najmenší, sa zase potvrdilo, že ak vie mladý človek programovať, nezáleží na tom, či má vysokoškolské vzdelanie alebo nie, dôležitejšie sú jeho zručnosti. Informovala o tom Lucia Burianová z Profesie.