BRATISLAVA. Uchádzači o zamestnanie by nemali uvádzať nepravdivé informácie vo svojom životopise. Ako upozorňuje Klára Javorská zo spoločnosti Trenkwalder, skúsenejší personalista dokáže väčšinu klamstiev veľmi rýchlo odhaliť. Ide napríklad o nepravdivo uvedenú dĺžku štúdia na škole, keď uchádzač zatají, že na vysokej škole študoval dlhšie, ako je tradičných päť rokov.
"V takomto prípade vznikajú v životopise podozrivé časové medzery, na ktoré sa bude personalista pýtať. Uchádzač si potom musí vymýšľať, čo v danom období robil. Tieto fakty sa pritom dajú jednoducho overiť cez vyžiadanie si referencií alebo potvrdení o predchádzajúcom zamestnaní či štúdiu," vysvetľuje Javorská.
Akékoľvek odhalené klamstvo následne znižuje dôveryhodnosť uchádzača o prácu a vrhá tieň podozrenia aj na ostatné údaje uvedené v životopise, a to aj bez ohľadu na to, že sú v skutočnosti pravdivé.
"Pre zamestnávateľa je klamstvo navyše upozornením, že potenciálny zamestnanec ho môže klamať aj po tom, čo u neho prácu získa," uzatvára.