HRUŠOV. Aj keď najväčšou atrakciou Hrušova je festival ľudovej kultúry Hontianska paráda, obec ponúka viacero ďalších zaujímavostí, ktoré môžu turisti navštíviť prakticky počas celého roku.
Takmer všetky sa nachádzajú na trase náučného chodníka, ktorý prvý raz vyznačili v polovici 90. rokov uplynulého storočia. „V roku 1996, mal chodník šesť zastávok, neskôr sa rozrástol na 20 a v súčasnosti je ich ešte o desať viac," povedal starosta Pavel Bendík.
Chodník sa skladá z dvoch okruhov, severného a južného, v celkovej dĺžke 8,9 kilometra. Turisti po ceste môžu uvidieť všetky dôležité pamiatky, či prírodné útvary, nachádzajúce sa v katastri obce.
Raritnou, o ktorej len málokto vie, je zastávka na konci južnej trasy, kde sú v svahu pod cestou vykopané tzv. konopné močidlá. Sú to jamy, v ktorých obyvatelia pred storočím močili konope pred ďalším spracovaním. Miestne ženy ich údajne využívali ešte aj krátko po druhej svetovej vojne.
Aj ďalšie zastávky ale ponúkajú ojedinelé zážitky. V strede obce je to napríklad stará pálenica a múzeum roľníckej techniky. Na južnej trase je ďalšou nevšednou zastávkou kráľova studňa, kde si údajne hasil smäd samosptný kráľ Matej a Béla IV., či ojedinelý strom jarabiny oskorušovej. V jeho blízkosti sú aj pôvodné hrušovské vinice, o ktorých len máloktorý turista vie.
Raritou sú aj stredoveké a novoveké vinne pivnice, roztrúsené prakticky po celej obci. Buď sú hĺbené v svahu, alebo v pieskovci nad dedinou. Podľa starostu ich je okolo 300. Ľudia, ktorí prejdú celý chodník, natrafia aj na tradičné chlebové pece, pieskovú baňu, uhliarsku míľu, kalváriu či nový
amfiteáter. A samozrejme na množstvo fauny a flóry.
Keďže tabule náučného chodníka sú dnes vplyvom počasia už sčasti poškodené a niektoré úseky sú zarastené krovím a trávou, obec chce náučný chodník zrevitalizovať a vybudovať aj niektoré nové, špeciálne poznávacie trasy pre deti.