HRUŠOV. Hrušov bol v uplynulom desaťročí známy nielen Hontianskou parádou, ale aj ojedinelou výrobou krojovaných textilných bábik. Táto netradičná výroba, ktorá zamestnávala niekoľko zručných žien, ale vlani skončila. Dôvodom boli najmä stúpajúce náklady na výrobu a stále nižšia predajnosť.
„V uplynulých dvoch rokoch bola ich výroba už nerentabilná,“ povedal niekdajší koordinátor výroby a predaja Ján Fašang.
Občianske združenie Osoh, ktoré výrobu od roku 2002 zastrešovalo, má na sklade už len niekoľko desiatok posledných exemplárov. Hrušovské ženy šili bábiky na polovičný úväzok, ich výrobu nejaký čas združenie financovalo aj prostredníctvom grantu.
V uplynulých dvoch rokoch sa však vyrábali už len na základe väčších objednávok. Podľa starostu Pavla Bendíka, takto to bude zrejme aj v budúcnosti.
Bábiky s pestrofarebnými krojmi, ktoré sú typické pre tento región si z dediny na juhu stredného Slovenska najčastejšie odnášali turisti z Česka, Nemecka a Rakúska, ale aj Ameriky či Japonska. Najlepšie sa predávali práve počas Hontianskej parády, ale kupovali ich aj klienti blízkych kúpeľov v Dudinciach.
Okrem turistov ich ponúkali aj v niekoľkých obchodoch so suvenírmi po celom Slovensku a v niektorých turistických informačných kanceláriách. Aj keď najviac bábik obliekali do tradičného hrušovského kroja, vyrábali aj také, ktoré charakterizuje ľudový odev rôznych regiónov Slovenska.
Zhotovovali ich v troch veľkostiach. Najmenšie, 18-centimetrové, stáli 3,65 eura, tie najväčšie, 40-centimetrové, ktoré majú porcelánové telo, vyšli na 33,19 eura. Najviac ale išli na odbyt najmenšie, ktoré si turisti odnášali
ako symbol tamojšieho folklóru.
Často ich napríklad kupovali aj Slováci, ktorí si ich brali do zahraničia ako dar. V predkrízovom roku 2008 za predaj asi 1000 kusov utŕžili takmer 5000 eur. Veľa bábik predali aj na iných prehliadkach tradičnej kultúry po celej krajine.