BRATISLAVA. Drogová scéna v Európe a teda aj na Slovensku sa za posledné tri-štyri roky výrazne zmenila. Ku klasickým drogám ako heroín či kokaín sa pridalo množstvo dizajnérskych drog, teda nie prírodného pôvodu, ale vyrobených v laboratóriách.
"Medzi nimi napríklad fentanyl, ale aj mefedron, ktoré sa ako keby znovu objavili pre drogovú scénu a majú účinky psychoaktívne, môžu vyvolávať stavy eufórie, halucinácie, prípadne závislosť, a čo je horšie, aj predávkovanie. A potom sú také, ktoré sa teraz vyrábajú v laboratóriách a nie sú pre farmaceutické firmy, ale počíta sa s tým, keďže nie sú zakázané, lebo sú to nové látky, budú sa predávať na internete, v crazy shopoch pre užívateľov, ktorí majú tendenciu hľadať nejaké zážitky," skonštatoval na dnešnej tlačovej besede riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.
Zvláštnosťou na Slovensku je výrazný ústup heroínu, a to najmä v Bratislavskom kraji, kde vždy bolo a je najviac užívateľov závislých od heroínu. "Postupne nových pacientov ubudlo a tí, ktorí sú, prechádzajú na fentanyl," skonštatoval Okruhlica. Fentanyl je syntetické anestetikum, ktoré pôsobí tým istým spôsobom na tie isté receptory ako heroín, ale podľa niektorých štúdií je vyrábaný 3-metyl fentanyl až 6 000-krát silnejší. "Je nebezpečný z hľadiska predávkovania," upozornil. Ako zdôraznil, potenciálni užívatelia by mali byť opatrní, lebo konkrétne pri fentanyle, ktorý je obvykle oranžovej alebo žltej farby, je veľké riziko predávkovania, aké pri ostatných nových drogách nie je. Dokonca je riziko vyššie ako pri heroíne.
Všeobecne možno skonštatovať, že na Slovensku sa zvyšuje počet ľudí, ktorí majú skúsenosť s drogami, hlavne marihuanou. "Typické je vysoké experimentovanie s ňou," priblížil riaditeľ Národného monitorovacieho centra pre drogy Imrich Šteliar. Ako skonštatoval, skúsenosť s drogou na Slovensku je však v rámci Európy priemerná. Naopak,
znížil sa počet užívateľov tvrdých drog, hlavne už spomínaného heroínu a tiež poklesla vnútrožilová aplikácia drog.
Pri pervitíne sa situácia oproti predchádzajúcim rokom nemení. Je druhou najpoužívanejšou drogou, ale v porovnaní s
Českom alebo Dánskom je situácia na Slovensku relatívne v norme. "Situácia v SR nie je nadmieru kritická, opatrenia sú dobré," uviedol Šteliar.
V medzinárodnom porovnaní s Českom, Rakúskom, Poľskom, Maďarskom a Estónskom je na Slovensku veľmi nízky výskyt HIV/AIDS medzi užívateľmi drog. Z 3 324 testovaných vnútrožilovýh užívateľov drog bolo päť pozitívnych, čo je 0,15 percenta.