BRATISLAVA. Záujem o štúdium na lekárskych fakultách slovenských univerzít rastie. Na LF Univerzity Komenského (UK) tohto roku prihlášku zaslalo 2564 študentov, čo je o 839 uchádzačov viac ako vlani. "Nárast je očividný, a to hlavne z dôvodu, že absolventi Lekárskej fakulty Univerzity Komenského sú mimoriadne žiadaní predovšetkým v západnej Európe," povedal dekan LF UK Peter Labaš.
Podľa dekana až 35 percent absolventov sa po promócii ani nesnaží nájsť si prácu na Slovensku, ale odchádza do zahraničia. "Ako dekana fakulty ma kontaktujú zahraničné nemocnice a ponúkajú našim študentom už počas štúdia vysoké štipendiá s podmienkou, že nastúpia do ich služieb okamžite po promócii," dodal Labaš.
"Zo súčasných medikov minimálne 60 až 65 percent je pripravených okamžite po skončení školy odísť do zahraničia," potvrdil dekanove slová aj člen Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Roman Procházka odvolávajúc sa na prieskum, ktorý sa robil medzi študentmi lekárskych fakúlt na Slovensku. Dôvodom sú podľa neho žobrácke platy lekárov a mizerná vybavenosť slovenských nemocníc. "Nemci, Rakúšania volajú. Nástupný plat lekára v Nemecku je 3950 eur," dodal Procházka.
Dekan LF UK ďalej uviedol, že napriek vyššiemu záujmu musí fakulta počet novoprijatých študentov zredukovať pre zlý stav budovy, do ktorej sa neinvestovalo 20 rokov. "Zodpovedne tvrdím, že ak sa nezačne s dostavbou univerzitného kampusu na Rázsochách, LF UK v Bratislave kompletne skolabuje a zastavíme výučbu," zmienil Labaš. Situáciu prirovnal k potápajúcemu sa Titanicu, kde sa na palube ešte spieva a tancuje.
Štúdium medicíny láka študentov aj na ďalších univerzitách. Na Jesseniovu LF v Martine poslalo tento rok prihlášku o 232 uchádzačov viac ako minulý rok. O štúdium lekárstva na Univerzite P.J. Šafárika prejavilo záujem 1865 stredoškolákov oproti vlaňajším 1770. Vyplynulo to z údajov, ktoré zhromaždil Ústav informácií a prognóz školstva.