LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Každý štvrtý zamestnanec plánuje opustiť svojho zamestnávateľa v priebehu najbližších 12 mesiacov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky GfK International Employee Study, ktorý sa realizoval v 29 krajinách, vrátane Slovenska na celkovej vzorke 30 556 zamestnancov.
U nás sa do on-line prieskumu zapojilo 1011 zamestnancov. Na Slovensku si aktívne hľadá novú prácu 27 % zamestnaných ľudí. Ďalších 13 % plánuje zmeniť zamestnávateľa už v priebehu nasledujúcich 6 mesiacov.
Nespokojnosť s prácou sú niektorí ochotní riešiť aj odchodom do zahraničia. Za takú možnosť sa vyslovilo 23 % Slovákov. Vyšší záujem vycestovať prejavujú mladí ľudia a manuálni pracovníci. Zvýšený záujem o prácu v zahraničí je pozorovateľný tiež u zamestnancov, ktorí pracujú v nadnárodných spoločnostiach.
Celkovo z prieskumu vyplynulo, že ochotu imigrovať za prácou cítia zväčša mladí kvalifikovaní zamestnanci. Dve pätiny zamestnancov vo veku 18 až 29 rokov súhlasili s tým, že by boli ochotní presťahovať sa za lepšou prácou do cudziny. To isté platí pre tretinu ľudí s vysokoškolským vzdelaním a dokonca pre 37 % držiteľov doktorátu.
Na druhej strane zamestnanci so stredoškolským vzdelaním sú o niečo lojálnejší k domácemu pracovnému trhu. Odísť kvôli lepším pracovným podmienkam by súhlasilo len 22 % z nich. Najvýraznejší odlev pracovnej sily hrozí krajinám Strednej a Južnej Ameriky. Mexiko chce kvôli práci opustiť 57 % zamestnaných, v Kolumbii je to 52 % a v Brazílii 41 % opýtaných.