DOLNÝ KUBÍN. Umeleckým prednesom poézie a prózy sa predstavilo takmer sto recitátorov a pätnásť recitačných kolektívov a divadiel poézie. Tentokrát kraľoval Janko Kráľ, hneď za ním nasledoval Milan Rúfus a Pavol Országh Hviezdoslav. „Je asi čas uvedomovania si, prehodnocovania a aj nového stvárňovania myšlienok minulosti,“ povedala manažérka podujatia Jaroslava Čajková.
Cez postupové súťaže, do ktorých je zapojených približne desaťtisíc detí, sa až do finále dostali aj recitačné kolektívy zo Zákamenného a Babína.
Zákamenské Prvosienky
Porotca Jozef Krasula nazval predstavenie Prvosienky zo Zákamenného kýblikovým blues. „Súbor potvrdil postavenie jedného z najprogresívnejších detských kolektívov na Slovensku. Potvrdil, že vie a dokáže používať moderný divadelný jazyk a preto sa objavuje aj na doskách zahraničných festivalov.“ V tohtoročnom finále však ceny nebral.
Úsmev z Babína
„Obraz, pohyb a slovo boli tri základné prvky, ktoré sme chceli rozohrať a nimi tlmočiť naše videnie sveta prostredníctvom Klimáčkových textov Noha k nohe,“ povedala Anna Kurčinová, režisérka DRK Úsmev pri ZŠ s MŠ v Babíne. Predstaveniu dal kolektív názov Stopy. Podľa Jána Krasulu súbor zanechal stopu, nepatril však k najvýraznejším.
Minulosť je zdrojom
„Nebol to ročník prevratnej zmeny či prekvapujúcich výkonov, skôr snahy a schopnosti udržať žánrovú a umeleckú rozmanitosť tohto podujatia,“ povedala Jaroslava Čajková z Národného osvetového centra, garanta súťaže. „Minulosť je zdrojom tohto ročníka, čerpanie z nej a jej oživovanie sa však vypláca a je overenou hodnotou.“
Účastníci i organizátori minulotýždňového Hviezdoslavovho Kubína zhodnotili aj Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne. Vyzdvihli, že aj v čase zložitej situácie zabezpečilo podujatie finančne, organizačne i sprievodným programom na výbornú.