LUČENEC. Klub bez hráčov a majstrovské zápasy sa blížili. Katastrofický scenár o možnom zániku I. ligy v Lučenci. Riešenie vecí za pochodu a očakávanie náročných záchranárskych prác. Taká bola situácia pred jarnou časťou uplynulej sezóny v lučeneckom LAFC. Našťastie sa po sezóne nezopakovala a príprava nový súťažný ročník 2011/2012 beží v Lučenci na plné obrátky. Klub uplynulý týždeň vyrovnal svoje záväzky voči Únii ligových klubov a nový kouč Stanislav Lieskovský testuje zverencov v prípravných dueloch. Pred štartom do futbalovej jesene sme sa porozprávali s viceprezidentom LAFC Lučenec Tomášom Majorošom.
Po uplynulej sezóne väčšine futbalistov skončilo hosťovanie v LAFC. Dalo sa čakať, že katastrofický scenár spred pol roka, kedy bývalý kouč J. Škrlík nemal koho pripravovať, a všetko sa doslova plátalo, bude pokračovať. Nestalo sa tak. Na prvý zraz prišlo až 25 hráčov, čo je na lučenecké pomery vynikajúce. Ako to vnímate?
- Mňa osobne teší, že je to tak. Chápem to ako odzrkadlenie krátkej, no efektívnej práce nového vedenia klubu. Našim cieľom pred jarnou časťou uplynulej sezóny, ktorá sa rozbiehala naozaj veľmi ťažko a všetko sa riešilo doslova v hodine dvanástej, bolo stabilizovať v klube veci, ktoré bohužiaľ nefungovali. Naši súperi mali za sebou prípravné zápasy, zohraté kádre a my sme de facto nemali hráčov. Napokon sa nám podarilo vyrovnať podlžnosti a pod príchod niektorých hráčov sa výrazne podpísal aj bývalý tréner Jozef Škrlík. Boli sme odhodlaní I. ligu pre Lučenec zachrániť. To sa nám aj podarilo a vzhľadom na spomínané skutočnosti to považujem za úspech. Na konci uplynulej sezóny som sa s hráčmi rozprával a vedeli, že v prípade ich záujmu zotrvania v LAFC majú dvere otvorené.
Na prvý zraz (20 . 6.) ich prišlo 25. Z jesenného kádra chýba Dušan Sninský, ktorý bol nosným hráčskym pilierom počas jari a výrazne sa pričinil o záchranu LAFC v súťaži. Rozišli sme sa však v dobrom a do budúcna nevylúčil spoluprácu. Riečičiar sa po hosťovaní vrátil do Dubnice a Čavojský ukončil profesionálnu futbalovú činnosť. Ďalej nepočítame s Máriom Masárom. LAFC má aktuálne troch vlastných hráčov – Jeníčka, Opielu a gólmana Mária Michalíka. Ostatní sú na hosťovaniach.
Do letnej prípravy sme pozvali aj odchovancov LAFC, ktorí pôsobili v okolitých kluboch účinkujúcich v nižších súťažiach – Ondrášik (Poltár, Šulaj (Poltár), Šuška (Divín), z dorastu si tréner Lieskovský vybral Palíka. Okrem toho prišli Beňo (Nemšová), Vician a Brašeň (obaja B. Bystrica B), Sabo a dorastenecký reprezentant do 19. r. Hubek (obaja Senica), z rezervy Slovana prišiel Hegedüš, v Lučenci je aktuálne aj brat Mateusza Pyrku Daniel a hráčom LAFC bude aj Ukrajinec Nikolaj Mykola. Okrem toho sme v rokovaní s tromi corgoňligovými klubmi a tiež s hráčmi z vyššej súťaže, takže je šanca, že získame kvalitné posily. Teraz je to už len na trénerovi Lieskovskom, ktorých hráčov si vyberie, aby sme ich mohli vybavovať.
Už počas jari sa hráčom znížili platy. Neobávate sa, že sa to negatívne odrazí na lučeneckom futbale?
- Nemám rád prehnané sľuby, keď vopred viem, že ich bude len veľmi ťažké respektíve nemožné splniť. Podobne ako v iných futbalových kluboch, ani v LAFC nebola situácia ružová. Bolo treba nabehnúť na úspornejší režim, čo sa priamo dotklo aj platov hráčov. Vedel som však, že to, čo im sľúbime, aj dodržíme. Výplaty a prémie dostali chlapci v stanovenom termíne a podľa mňa aj to zavážilo v ich rozhodovaní, či sa do Lučenca ešte vrátia. Okrem toho sa zlepšili podmienky v klube, vynovili sa útroby štadiónu, chlapci majú zabezpečený pitný režim, rehabilitáciu a ubytovanie priamo na štadióne. Touto cestou by som chcel poďakovať pani Kvetke Dedinskej za zariadenie ubytovacích priestorov.
Tradičnou diagnózou LAFC je vysoká migrácia hráčov. Väčšina ich je na hosťovaní. V tejto súvislosti sa čoraz častejšie hovorí o zapracovaní vlastných odchovancov do kádra. Aký je váš názor?
- Som za to, aby dres prvoligistov LAFC obliekalo čoraz viac odchovancov. Napokon, domáci hráči respektíve hráči z regiónu prilákajú na štadión viac fanúšikov. Určite sa chceme týmto smerom uberať. Treba však prihliadať na to, aby na druhú najvyššiu slovenskú futbalovú súťaž aj výkonnostne mali. I. liga je náročná a pomerne vyrovnaná. V radoch našich súperov sú hráči s corgoňligovými skúsenosťami, legionári, takže ak chceme obstáť, nemôžeme kvalitu podceniť. Ja osobne uprednostňujem futbalistov, ktorí majú radi výzvu, vedia prejaviť futbalové srdce, spravia všetko pre úspech, je im cťou hrať v I. lige a robiť dobré meno klubu a mestu, pričom nehľadia len na peniaze.
Sponzori sa všeobecne do športu nehrnú. Aká situácia je v tomto smere v LAFC?
- Toto je boľavé miesto nielen LAFC, ale aj iných klubov, a to nielen futbalových. Tok financií v LAFC sa sprehľadnil. Mládežnícke súťaže sa v tomto smere odčlenili od mužskej. Najväčším sponzorom však naďalej zostáva mesto, i keď je jasné, že len ono nemôže financovať I. ligu. Získavať peniaze pre šport však nie je jednoduché. Mnohí podnikatelia sú apatickí, nesympatizujú s futbalom. Chápem ich. Doba je zložitá. Zabezpečiť chod firmy, prácu, výplaty pre ľudí, to je poriadne náročné. Celkovo je klíma v tomto smere na Slovensku nepriaznivá. Ak sa to v dohľadnej dobe nezmení, tak šport začne ešte viac upadať, čo nie je dobré najmä pre mládež. Napokon, stačí sa napríklad pozrieť na povinné poplatky prvoligových klubov pre SFZ. Ak chceme v súťaži účinkovať, musíme za sezónu uhradiť 22 200 eur, pričom samotné štartovné je 2 000 eur. Keď sa k tomu prirátajú náklady na chod klubu, hráčov, materiálno-technické zabezpečenie, tak je to naozaj nemalá suma. Bez sponzorov je naozaj takmer nemysliteľné zvládnuť to. Preto i my privítame akúkoľvek finančnú či materiálnu pomoc.
Na trénerskom poste vystriedal Jozefa Škrlíka Stanislav Lieskovský.
- Bývalý kouč LAFC Jozef Škrlík nastavil latku vysoko. V uplynulých ročníkoch sa pričinil o výrazný vzostup LAFC v tabuľke a naposledy o jeho záchranu v súťaži. Hráči ho mali radi, bol autoritou a ja som si ho ako trénera vážil. Jeho miesto zaujal Stanislav Lieskovský. Má za sebou bohatú hráčsku i trénersku kariéru, má futbalové kontakty, čo je v tejto branži cenné. Verím, že jeho zverenci zabojujú v novej sezóne o dobré umiestnenie a bol by som rád, keby sme sa tentokrát vyhli záchranárskym prácam. Ako som už spomenul, I. liga je náročná a vyrovnaná. Účinkujú v nej kvalitné tímy. Okrem toho do nej pribudli finančne zabezpečené kluby, ktorými sú Myjava a Podbrezová, takže nás čaká určite zaujímavá jeseň. Verím, že fanúšikovia a priaznivci lučeneckého futbalu si opäť nájdu cestu na štadión LAFC a prídu povzbudiť hráčov, ktorí sa im za to odmenia dobrými výsledkami.