LUČENEC. Vždy ho zaujímala história. Dostal sa k nej už v detstve. Viedol ho k nej otec, ktorý bol archeológom, vlastivedným pracovníkom i speleológom.
„Cez prázdniny ma brával so sebou na vykopávky, vlastivedné exkurzie i historické prieskumy. Mal som schodené a preštudované mnohé hrady, jaskyne. Tak som si získal vzťah k histórii,“ hovorí Jozef Drenko.
Tridsať rokov odučil na Gymnáziu Boženy Slančíkovej Timravy v Lučenci. Jeho záber je naozaj široký. Píše kroniku mesta Lučenec, pomáhal založiť Mestské múzeum vo Fiľakove, napísal viac ako sto publikácií a blízky mu jej aj šport. Je najvýznamnejším regionálnym historikom Novohradu a Gemera.
Uctilo si ho aj mesto
Dvakrát mu udelili Cenu mesta Lučenec. „Tú prvú som dostal v roku 1995 a druhú pred troma rokmi. Obidve si veľmi vážim,“ hovorí publicista, ktorý aktívne pôsobí aj v Gemersko-malohontskej vlastivednej spoločnosti. Prvú knihu vydal v roku 1990. Bola to Kronika gymnázia v Lučenci 1590-1990. Najviac času však strávil nad Encyklopédiou miest a obcí Slovenska, ktorá uzrela svetlo pred šiestimi rokmi.
„K písaniu brožúr a kníh ma doviedla potreba, pretože v tom čase v slovenskom jazyku neboli takmer žiadne monografie jednotlivých obcí v Novohrade,“ hovorí historik. Postupne sa k obciam pridali publikácie o zdravotníctve, kultúre, prírode, športe či olympizme. Pán Jozef ich má na svojom konte vyše sto.
Široký záber záujmov
Riadi sa životným krédom: „Ars longa, vita brevis“ (Umenie je dlhé, život krátky), preto študuje, pracuje, ale i oddychuje. „Najradšej pri svojej vnučke Sissi a pri prechádzkach po prírode,“ hovorí historik, ktorý 15. júla oslávi sedemdesiatku.
Za tie desaťročia sa popri písaní stihol venovať atletike, je spoluzakladateľom a od r. 1993 tajomníkom Olympijského klubu v Lučenci. Zaslúžil sa aj o odhalenie mnohých pamätných tabúľ, ako napríklad Bitka pri Lučenci či Detská opatrovňa v Lučenci. Možno raz v uliciach mesta odhalia takúto tabuľu aj s jeho menom.