LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA/VEĽKÝ KRTÍŠ. Každý uchádzač o zamestnanie by mal ísť na pracovný pohovor s jasnou predstavou, akú mzdu si od potenciálneho zamestnávateľa vypýta. Ak totiž na otázku výšky výplaty zareaguje „navrhnite mi vy“, prezrádza, že nemá predstavu o svojej cene na trhu práce, alebo si ňou nie je istý.
Ako vysvetľuje Klára Javorská zo spoločnosti Trenkwalder, pri formovaní predstavy o výške mzdy môžu uchádzačom pomôcť viaceré verejne prístupné zdroje.
„Ide napríklad o výšku priemerných platov podľa sektorov, ktorú vykazuje na pravidelnej báze štatistický úrad, údaje spoločnosti Trexima i online prieskum o platoch merces.sk,“ vymenováva. Upozorňuje tiež, že niektoré spoločnosti uvádzajú výšku priemerného platu svojich zamestnancov vo výročnej správe.
Dôležitým faktorom je aj prax v konkrétnom odbore. „Absolvent školy si tak
nemôže vypýtať priemernú výšku mzdy bežnú v danom segmente či firme. Naopak, človek s dlhoročnou praxou by si mal pýtať vyššiu, než priemernú sumu, a to najmä vtedy, ak nie je momentálne bez práce a chce iba zmeniť zamestnanie,“ dodáva.
Javorská tiež radí, aby si uchádzači pri pýtaní mzdy trochu nadhodili, a to pre lepšiu vyjednávaciu pozíciu. „Ak si na pohovore pýtate sumu, ktorú považujete za svoje minimum, jednak to na vás nemusí dlhodobo pôsobiť motivačne a jednak sa naozaj môže stať, že vám to bude stačiť tak-tak a nebudete schopní si povedzme šetriť,“ uzatvára.