Rodičia sú sklamaní, ale rozhodnutí bojovať ďalej.
RATKOVSKÁ LEHOTA. Už vyše tri roky sa snažia dopátrať pravdy o tom, ako zomrela ich dcéra. Rakúska polícia prípad Denisy Šoltísovej uzavrela ako samovraždu. Jej rodičia, ktorí žijú v Ratkovskej Lehote, však tomu nikdy neuverili. Sú presvedčení o tom, že ich dcéra zomrela násilnou smrťou. Minulý rok ich v presvedčení ešte viac utvrdili výsledky súdnej pitvy a expertíza viedenského farmakológa Michaela Freissmutha. V týchto dňoch ich však zdrvila správa, ktorú im poslal ich advokát z Rakúska.
„V poradí už tretí posudok, ktorý si dala vypracovať tamojšia prokuratúra, vyvracia výsledky doterajších expertíz, ktoré hovorili o tom, že v tele našej dcéry našli stopy po liekoch, ktoré nemala dôvod užívať. Možno ich získať iba na lekársky predpis. No sú tam aj iné fakty, ktoré potvrdzujú, že na život si nesiahla sama. Postup rakúskej prokuratúry považujem za výsmech spravodlivosti,“ hovorí Jaroslav Šoltís, otec mŕtvej Slovenky.
Bola dezorientovaná
Od smrti Denisy uplynuli už viac ako tri roky. Slovenka pracovala v mestečku v Hornom Rakúsku. V rodine, ktorú si každý vážil. Domáci pán bol kedysi primárom urológie a jeho žena pracovala ako zdravotná sestra. Mal to byť jej posledný turnus. Jej telo našli približne trinásť kilometrov od miesta, kde pracovala, v rieke Ager. Rakúska polícia jej prípad uzavrela do piatich hodín ako samovraždu. Rodičia sa s tým však nikdy nezmierili. Otec s ňou hovoril deň predtým, ako zmizla.
„Vtedy som nechápal, prečo je taká zmätená. Dnes to už viem. V Denisinom tele našli stopy po liekoch, ktoré nemala dôvod užívať. „Zistilo sa, že naša dcéra mala v sebe liečivá Glibornurit a Sulfinpyrazon. Sú to lieky, ktoré sa užívajú ako prevencia na infarkt myokardu, pri kĺbových ochoreniach a pre diabetikov. Cukrovku však nemala, neboleli ju ani kĺby a srdce mala zdravé. Mala poškodenú pečeň. Podľa pitevnej správy mala čerstvé podkožné podliatiny na oboch predlaktiach a stehnách,“ približuje výsledky pitvy Jaroslav.
Lieky dostať len na predpis
Na základe výsledkov bola rakúska polícia nútená nariadiť v marci 2009 nové vyšetrovanie. Expertíza viedenského farmakológa Michaela Freiss-mutha potvrdila, že Denisa mala naozaj v tele koncentráciu lieku znižujúceho hladinu cukru.
„Expertíza potvrdila, že naša dcéra mala v tele koncentráciu lieku znižujúcu hladinu cukru, tzv. Glibornurit, ako aj liek proti artritíde Sulfinpyrazon. Glibornurit sa vylučuje cez pečeň, preto sa v obličkách Denisky nenachádzal. Sulfinpyrazon sa rozkladá baktériami, preto nebolo možné zistiť, aké množstvo lieku malo moje dieťa v organizme. Užívanie oboch liekov naraz by určite nepredpísal žiadny lekár. Terapeuticky je to zakázané. V čase, keď zomrela moja dcéra, sa Glibornurit predával len v Nemecku, Švajčiarsku a Taliansku. V Rakúsku bolo možné tento liek kúpiť len do 5. novembra 2007. Sulfinpyrazon sa vo forme tabliet predáva len v Taliansku a Anglicku, v Rakúsku ho od roku 1999 nedostanete. Obidva lieky možno získať len na lekársky predpis. K týmto liekom sa človek bežne len ťažko dostane. Je nepravdepodobné, že naša dcéra užila lieky a potom sa hodila do rieky. Jednoducho by na to nemala síl,“ myslí si pán Jaroslav.
Sú sklamaní, ale nevzdajú to
V Rakúsku si rodina najala advokáta. Prostredníctvom neho sa dozvedeli aj zdrvujúcu správu najnovšej expertízy. „Tá totálne vyvracia zistenia Martina Leindenfrosta, ale i farmakológa Michaela Freissmutha. Neviem si to vysvetliť, ale som rozhodnutý domáhať sa spravodlivosti aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, alebo sa priamo obrátiť na Medzinárodný súdny dvor v Haagu. Od ľudí, ktorí sa o smrti našej dcéry dozvedeli z knihy novinára Martina Leindenfrosta, dostávam ohlasy, aby som to nevzdal. Ja to nevzdám. Jediné, čo ešte môžem pre moju Denisu spraviť, je nájsť toho, kto ju zabil,“ dodá pán Jaroslav Šoltís.