skej Sobote.
HNÚŠŤA. Nemocnici v Hnúšti hrozilo zatvorenie. Všeobecná zdravotná poisťovňa nechcela zazmluvniť interné oddelenia a oddelenie pre dlhodobo chorých. Hovorkyňa poisťovne Petra Balážová pre médiá ako dôvod zrušenie uviedla nedostatok kvalifikovaného personálu a zabezpečenosť zdravotníckej starostlivosti v okresnom meste Rimavská Sobota.
Vedenie nemocnice od samého začiatku proti týmto krokom poisťovne protestovalo. Podľa námestníčky riaditeľa nemocnice Jany Wirtschafterovej sú oddelenia využívané na sto percent a nie je dôvod, prečo by nemocnica nemohla ďalej fungovať.
Ako tvrdí, VšZP robila v nemocnici kontrolu dvakrát, no nebolo im vytknuté, že by kritériá nesplnili. Po avizovanom kroku poisťovne sa spustila obrovská vlna kritiky na takéto „rozhodnutie od stola“. Na základe iniciatívy primátora mesta a okolitých starostov odštartovala petícia na záchranu nemocnice. Podpísalo ju tisíce ľudí.
Primátorovi bol aj do plaču
„Nemohli sme dopustiť, aby našu nemocnicu zatvorili. V oblasti, v ktorej žijeme je veľmi vysoká nezamestnanosť a pre niektoré skupiny ľudí by dochádzanie za zdravotnou starostlivosťou do Rimavskej Soboty nebolo dostupné,“ tvrdí primátor Hnúšte Michal Bagačka.
„Oddelenia, ktorým hrozilo zatvorenie, sú využívané na takmer sto percent. Bolo mi z toho do plaču a zároveň som bol pobúrený takýmto nelogickým a pre nás likvidačným rozhodnutím,“ dodá. Pod nemocnicu patrí spádová oblasť, v ktorej žije okolo 20-tisíc ľudí. Pre niektorých by dochádzanie do Rimavskej Soboty znamenalo precestovať aj viac ako sto kilometrov.
„S manželom žijeme v Ratkovskej Zdychave. Do Rimavskej Soboty je to od nás vyše sto kilometrov. Už teraz nevieme z našich dôchodkov vyžiť. Až mi je do plaču, keď nám na lieky prispievajú naše deti, ktoré robia v zahraničí. Keby sme boli mladší, odišli by sme zo Slovenska aj my. Veď tu takí ľudia ako my môžu aj skapať. Nechápem, ako sme sa mohli dopracovať k takémuto systému v zdravotníctve,“ nedáva si servítku pred ústa 75– ročná pani Mária.
Poisťovňa zvážila prvotné rozhodnutie
Intenzívne rokovania, argumenty, tlak verejnosti aj petícia napokon padli na úrodnú pôdu. Vedenie nemocnice sa s poisťovňou dohodlo, že zaz-mluvnia obe oddelenia.
„Som rád, že to takto dopadlo. Zvíťazil zdravý rozum. Opačné rozhodnutie by malo tvrdý dopad na tento ťažko skúšaný región,“ s neskrývanou úľavou v hlase tvrdí primátor Hnúšte.
Nemocnicu predali hnúšťanskí poslanci v roku 2006 za približne 37 miliónov korún rimavskosobotskej spoločnosti Aluna. Nový investor sa zaviazal zachovať zdravotnú starostlivosť v súčasnom rozsahu v nasledujúcich 25 rokoch. V minulom roku v nemocnici zrušili prevažne nevyužívané detské, gynekologické a pôrodnícke oddelenie, chirurgia sa zmenila na jednodňovú.