Na hrade v Modrom Kameni sa udomácnili sokoliari

Jaroslav Kanát sa spolu s rodinou upísali sokoliarstvu. Patria medzi najväčších chovateľov dravcov na Slovensku. Pred rokom si prenajali hornú baštu na hrade Modrý Kameň. Šesť dní do týždňa tu predvádzajú svoje sokoliarske umenie.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ZUZANA SURÁKOVÁ)

MODRÝ KAMEŇ. Najlepšie sa cíti pri svojich dravcoch. Jaroslav Kanát je sokoliar a jeho rodina tiež. Chovajú orly bielohlavé, skalné i kráľovské, jastrabov lesných, myšiakov červenochvostých, výry skalné, kaňure okrúhlochvosté, orliaka morského a supa bielohlavého.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Sme len piati v Európe, ktorí majú vo svojej zbierke dravcov aj orliaka morského. Jeho stavy v poslednom období vo voľnej prírode prudko klesajú. Orliak má rozpätie krídel až 240 centimetrov,“ hovorí Silvia Kanátová, Jaroslavova manželka. Ak k sympatickým manželom zavítate do Rimavskej Soboty, na ruke si môžete podržať belaňu tundrovú a cítiť sa tak trošku ako Harry Potter. Kanátovci sa zaoberajú nielen chovom, ale i výcvikom dravých vtákov. Pred mesiacom sa udomácnili na hrade Modrý Kameň. Ich dravé vtáky vidieť lietať nad hornou baštou.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsenosti zbierajú aj v zahraničí

Už keď mal Jaroslav pätnásť rokov, začal poškuľovať po sokoliarstve. Keď ho krstný otec zobral na Agrokomplex v Nitre, pohľad na dravcov a sokoliarov ho fascinoval. Neskôr, keď sa dostal na strednú lesnícku školu, primkol k nim ešte bližšie. Neskoršie sa z letiska v Bratislave, kde robil biologickú ochranu, dostal do Rakúska. „V Rakúsku som na hrade Rottenburg pobudol rok. Trénoval som dravých vtákov. Potom som odišiel do Nemecka a opäť na hrad Rottenburg. Aj tu som robil to, čo ma bavilo. Cvičil som dravce, chodil s nimi na poľovačky a robil rôzne ukážky pre verejnosť,“ približuje začiatky sokoliar.

„V Nemecku sme bývali v hradnej veži. Cítila som sa tam ako hradná pani. Veža vyzerala zvonku naozaj tak, ako ju kedysi postavili. Vo vnútri sme však mali moderné bývanie,“ hovorí Silvia. Domov na Slovensko sa vrátili v roku 2009 kvôli deťom, ktoré začali chodiť na strednú školu. „Už ma tak trošku prestal baviť kočovnícky život. Kým boli deti menšie, študovali na dvoch školách naraz. Ale teraz je to už iné, už sú väčšie,“ tvrdí Rimavskosoboťan.

SkryťVypnúť reklamu

Do oka im padol Modrý Kameň

Po príchode na Slovensko začali hľadať hrad, kde by mohli predvádzať svoje sokoliarske umenie. Nebolo to vraj ľahké. Vhodných hradov na Slovensku pre sokoliarov nie je veľa. Najskôr ich oslovil Spišský hrad, potom Modrý Kameň. „Pani riaditeľka Ferencová nám vyšla v ústrety, a tak sme si tu na päť rokov prenajali vrchnú baštu. Je to ideálne miesto pre naše vtáky. Staré múry a medzi nimi orol či sokol do seba zapadali. Hneď som si všimol sochu Balassu, ktorý mal v ruke dravca. Som presvedčený, že aj vtedy tieto hradby boli domovom pre sokoly,“ hovorí Jaroslav. Vďaka Kanátovcom sa verejnosť môže dozvedieť o najstaršom spôsobe lovu za pomoci dravých vtákov, o ich letových schopnostiach a akrobaciách, ale napríklad aj to, že orly dokážu uloviť líšku i srnča, ale na dospelých a zdravých si už netrúfnu. Práve orly sú doménou Kanátovcov.

SkryťVypnúť reklamu

„Máme dravcov na lov a dravcov na ukážky. Tie, čo sú na lov, sú plaché a boja sa cudzích ľudí. Tie, ktoré ukazujeme ľuďom, sa vedia veru poriadne predvádzať. Sú krotké, neublížia. No priznávam, že keď dravec vzlietne z rukavice a krúži vo výške 300 až 400 metrov, s majiteľom ho spája len neviditeľné puto. Raz sa nám stalo, že náš orol stepný, ktorého voláme Fénix, vyletel do výšky a stratil sa. Našli ho o dva dni v Taliansku. Takmer som neveril vlastným ušiam, keď mi volali, kde je. Nálezcovi sa ho však nepodarilo chytiť a kým sme tam prišli, opäť zmizol. Skormútení sme sa tam motali hore-dole tri dni. O tri týždne na to mi volali z Rumunska. Každý dravec má totiž menovku chovateľa aj s telefónnym číslom. Našťastie, tam sa nám ho už podarilo lapiť,“ smeje sa Jaro. Fénixovi sa podarili „zdrhnúť“ už aj z hradu Modrý Kameň. Prechádzal sa spolu so samicou supa bielohlavého po tunajšom námestí. „Voláme ju Kali a niekedy stojí tak strnulo, že pripomína sochu. No keď sa k nej priblížite bližšie, ožije a začne sykotať,“ hovorí Silvia.

O samicu orla sa treba starať

Pri kŕmení operených krásavcov sa strieda celá rodina. Za tri týždne toho dravce popapkajú naozaj požehnane. Okolo štyritisíc jednodňových kurčiat, desiatky laboratórnych potkanov, ale aj iné druhy mäsa a vnútornosti. „Najmä mláďatá musíme chovať v presne stanovenú hodinu a dať im dopredu vypočítané dávky. Tie sú totiž schopné žrať až do prasknutia,“ vysvetľuje Jaroslav. Príroda je neúprosná, občas sa s chovateľmi nepekne zahrá.

„Nedávno mi zomreli mláďatá orla skalného. Uľútostilo sa mi kamaráta, ktorému sa nepodarilo rozmnožiť orla v domácom zajatí. Tak som mu zobral jeho vajíčka a dal medzi svoje. To sa mi stalo osudným. Nakazili sa od nich tie moje a deň pred liahnutím mi zdochlo celé potomstvo,“ opíše smutnejšiu stránku veci sokoliar. V zajatí mláďatá orla chováte tak, že sa staráte o samicu. Akoby ste boli jej partnerom. Pomáhate jej stavať hniezdo, nosíte potravu. „No orly vedia byť aj náladové, keď sa k nim priblížite, treba si všímať ich postoj aj to, ako majú našuchorené perie. Na lovenie využívajú svoje pazúry, ale i moment prekvapenia,“ hovorí chovateľ. Škrabance od pazúrov jeho miláčikov vidieť aj na Jaroslavových rukách. „Vo výnimočných prípadoch sa mi skĺznu po rukavici a trochu ma štrajchnú,“ tvrdí.

Dravce sú v dobrej kondícii

Orol vraj nepotrebuje lietať každý deň.

„Vo voľnej prírode lieta len vtedy, keď si hľadá potravu. No keď sú v núdzi, dokážu nežrať aj päť týždňov. Keďže orly majú u chovateľov pravidelný príjem potravy, dožívajú sa dlhšie, aj šesťdesiatich rokov. Dravce potrebujú na vycvičenie minimálne tri mesiace. Najskôr sa musia naučiť sedieť na rukavici a potom sa aj na ňu vrátiť. Keď sa im niečo podarí, zvyknem im dávať odmenu. No niekedy sa mi to nevypláca. Stalo sa mi, že orol či sokol vyštartoval za zajacom, preletel ho a vrátil sa na rukavicu. Jednoducho, nemal chuť na lovenie. Zvyknem ich však prekabátiť, ponúknem im lepšie mäsko ako ulovia,“ hovorí sokoliar. Jeho dravce sú v plnej sile a dobrej kondícii. Stará sa o nich odborník, ktorý sa sokoliarstvu venuje už viac ako dvadsať rokov. Oporou mu je najbližšia rodina - manželka Silva, 14-ročná dcéra Sofia a 17-ročný Jaroslav.

„Už o rok, keď si spravím sokoliarske skúšky a budem mať poľovný lístok, budem môcť ísť aj ja s otcom na poľovačku. Už teraz sa na to veľmi teším,“ tvrdí Jaroslav mladší.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 608
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 850
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 954
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 853
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 791
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 759
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 685
  1. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  2. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  3. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  6. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  7. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  8. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 615
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 510
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 275
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 449
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 742
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 410
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 151
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 454
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  2. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  3. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  6. Viktor Pamula: ( Bez )bariérové kultúrne podujatia v Spišskej Novej Vsi.
  7. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  8. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 615
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 510
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 275
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 449
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 742
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 410
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 151
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 4 454
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu