KLENOVEC/KOKAVA. Každý druhý rok vyhlasuje Slovenská agentúra životného prostredia pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR, v spolupráci so Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí SR, súťaž o titul „Dedina roka“. V tomto roku sa majú možnosť takýmto spôsobom zviditeľniť samosprávy už po šiestykrát. Do súťaže sa môže zapojiť každá obec, ktorá niečím vyniká.
„Okrem titulu Dedina roka sa v súťaží udeľujú ocenenia v kategóriách: Dedina ako hospodár, Dedina ako maľovaná, Dedina ako klenotnica, Dedina ako pospolitosť, Dedina ako partner, Dedina ako hostiteľ, Dedina ako záhrada,“ informuje Anna Gudzová zo Slovenskej agentúry životného prostredia. Nás zaujímalo, či sa do súťaže plánujú zapojiť aj obce z nášho regiónu.
Klenovec zabojuje o dva roky
Klenovec je známy tradíciou folklórnych festivalov, najznámejším je festival Klenovská rontouka, ktorý je zaradený aj do Dní tradičnej kultúry na Slovensku.
„Viem o tejto súťaži, ale zatiaľ ešte nie som rozhodnutá, či sa prihlásime. Máme sa síce s čím pochváliť, pretože Klenovec je známy nielen našou rontoukou, ale aj tým, že tu žije veľa ľudových remeselníkov. Napríklad tu máme Ondríka Barta, ktorý pletie košíky z lubového dreva, Jarmila Hrušková a Zuzana Jakabšicová udržujú tradíciu gubárstva, tunajšie gazdinky vedia pripraviť vynikajúce domáce syry a oštiepky. Nielen doma, ale aj v zahraničí nás zviditeľňuje majster Ján Benc, ktorý pletie tradičné metly z brezového prútia, či Ján Piater, vynikajúci ľudový rezbár. No našim mínusom je ešte stále vzhľad obce. Ak sa neprihlásime teraz, o dva roky určite,“ sľubuje starostka obce Zlata Kaštanová.
Kokavu zviditeľnilo najmä Koliesko
Kokava nad Rimavicou nie je len kolískou tradícií a ľudových remesiel, ale aj obcou viacerých úspešných projektov. No najviac túto horskú obec z okresu Poltár zviditeľnilo Koliesko.
„Vzniklo v roku 1990 na podnet rodáka z Kokavy nad Rimavicou Ivana Murína, vtedy študenta etnológie. Festival sa postupne vypracoval na celoslovenský s medzinárodnou účasťou. Každoročne k nám v auguste prídu tisíce ľudí, ktorých sem priláka ľudový folklór a tradície,“ tvrdí starosta Kokavy Ján Chromek, ktorý nám zatiaľ nevedel povedať, či sa ich obec zapojí do súťaže alebo nie. „Preštudujem si kritériá, poradím sa s poslancami a kolegami a zvážime, či ísť do tejto súťaže,“ dodal.
Divín je bohatý na históriu
Medzi obce, ktoré majú potenciál uchádzať sa o titul „Dedina roka“, patrí aj Divín. Má bohatú históriu i kultúrne pamiatky. „Do súťaže sa prihlásime až o dva roky, vtedy už budeme na ňu stopercentne pripravení. Momentálne realizujeme architektonickú úpravu námestia a opravujeme kaštieľ, v ktorom plánujeme zriadiť stálu expozíciu o histórii hradu. Vo vežiach budú umiestnené expozície re-gionálnych umelcov a prírody v obci Divín a jej okolia,“ hovorí starosta. Divín je známy aj ako rekreačná oblasť. K Ružinskej priehrade chodia domáci i zahraniční rekreanti.
Vybudovali akvapark
Dolnej Strehovej, obce v okrese Veľký Krtíš, sa rysuje sľubná budúcnosť. Moderný oddychový areál Kupko Aquatermál má prilákať do obce tisíce turistov. Akvapark s termálnou vodou bude otvorený po celý rok. Cez leto sa na ňom už pravidelne koná napríklad festival známy ako HAH, čiže Hraný amatérsky humor. „Za posledné roky sa nám podarilo spraviť pre obec naozaj veľa. Preštudujem si podmienky súťaže a spolu s poslancami zvážime, či sa do nej prihlásime alebo počkáme na ďalší ročník,“ tvrdí starosta obce Dušan Mališ.
Obciam ostávajú ešte dva týždne
Do prvého ročníka súťaže, ktorý sa konal v roku 2001, sa prihlásilo sedem obcí. Podmienky splnilo päť a titul získal Soblahov, obec z okresu Trenčín. O dva roky neskôr vyhrala obec z nášho regiónu Hrušov, ktorá zvíťazila v konkurencii dvadsaťjeden prihlásených slovenských obcí. Titulom Dedina roka 2005 sa hrdí Vlachovo (okres Rožňava, súťažilo 13 obcí), Liptovská Teplička je Dedinou roka 2007. Vo štvrtom ročníku sa do súťaže zapojilo dvadsať obcí, pričom zvíťazila Dobrá Niva (okres Zvolen). Liptovská Teplička veľmi dobre obstála v 10. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny 2008, kde v silnej konkurencii 29 obcí z 12 európskych krajín obsadila druhé miesto.
„V európskej súťaži zanechali dobrý dojem aj predchádzajúce dediny roka Soblahov, Hrušov a Vlachov. Ukázali Európe krásu a životaschopnosť slovenského vidieka. Obstála aj Dedina roka 2009 Dobrá Niva, ktorá v roku 2010 v 11. ročníku súťaže o Európsku cenu obnovy dediny v konkurencii tridsať obcí z jedenástich krajín Európy získala Európsku cenu obnovy dediny za mimoriadne výkony vo viacerých oblastiach obnovy dediny,“ informuje Anna Gudzová. Uzávierka prihlášok pre tento rok je do konca júla.