NIŽNÁ. Nevenujte fotografii jednu, ale dve sekundy. Jednoduchý návod bratov Gibalovcov na to, ako byť vo fotení lepší. Už ako deti sa motali okolo otca v tmavej komore. Vyvolávanie fotiek považovali za zázrak. Proces ich potom opantal na celý život.
Fotografi ako rybári
Šesťdesiatku fotografií zo Škótska, Čiech a Slovenska bratov Gibalovcov doplnila aj Františkova bierka starých fotoaparátov. Má ich viac ako dvadsať. Zaujmú najmä mechové, fungujú doteraz. Najstarší je z roku 1900. Väčšinu z nich získal zberateľ na internetových aukciách. Je členom fotoklubu v Rokycanoch, väčšina kamarátov odtiaľ fotí na staré mechové prístroje.
„Zaujalo ma to. Fotograf hľadá miesto na statív, dá si cez hlavu čiernu plachtu, urobí dve fotky a ide domov. Ako na rybách.“
Už vtedy fotil František digitálom, ale klasika ho zlákala. „Núti človeka premýšľať, musí prekonať viac prekážok pri exponovaní, vyvolávaní filmu, práci vo fotokomore.“
Kompozícia je základ
Premýšľanie nad kompozíciou tvorí 80 percent dobrej fotografie. To robí človeka fotografom.
Mnohí sa pýtajú Dávida Gibalu, prečo je ich fotka horšia ako jeho. „Preto, lebo ja sa jej venujem dve sekundy a vy len jednu.“ Odkazuje tiež, že na fotografovanie nemá byť pripravená krajina, ale fotograf. „Všade sa dajú urobiť dobré zábery, len si treba viac všímať a poznať pár základných pravidiel fotografovania.“
Výstava Bratov Gibalovcov zaujme návštevníka aj pohľadom cez červenomodré okuliare. Niekoľko fotografií upravili do 3D formátu. „Chceli sme prepojiť históriu a súčasnosť s najnovšou technikou.“
Prekvapením v Rotunde Domu kultúry v Nižnej je fotografia exponovaná obyčajnou škatuľou od topánok. Ide o princíp camery obscury, teda tmavej komory s malým otvorom a na svetlo citlivou platňou. Tak sa rodila fotografia, ktorá dnes dospela do 3D obrazov.