Búrka však vyčíňala na celom Slovensku.
LUČENEC/RIMAVSKÁ SOBOTA. Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskobystrickom kraji zasahovali v utorok (19.7.) od 19.00 h v súvislosti s búrkovou činnosťou 16-krát. Informovala o tom hovorkyňa Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici Bibiána Bendíková.
Po štyrikrát zasahovali príslušníci Okresného riaditeľstva (OR) HaZZ v Brezne, OR HaZZ v Lučenci, v Rimavskej Sobote a vo Zvolene. Pri zásahoch išlo o spadnuté stromy na cestných komunikáciách, odstránenie prekážok spod mosta a kanalizácie, čerpanie vody z rodinných domov. Voda sa odčerpávala napríklad vo Zvolene, Detve, ale aj v Pohorelej.
Celkovo zasahovalo 29 príslušníkov HaZZ a bolo nasadených deväť kusov hasičskej techniky.
Voda zatopila pivnice
Búrky sprevádzané silným vetrom ničili v priebehu uplynulej noci a dnešného dňa majetok vo viacerých regiónoch Slovenska. V okresoch Poprad a Kežmarok vyhlásili starostovia v niektorých obciach zvýšený stupeň povodňovej aktivity. Tretí stupeň vyhlásili v obci Švábovce, Gánovce a Spišský Štiavnik a v meste Poprad. Najhoršia situácia je v obci Hranovnica, ktorú postihla veterná smršť a bola tu vyhlásená mimoriadna situácia. Víchrica strhla strechu zo štadióna, poškodila oplotenie pri materskej škole v obci aj pri škôlke v rómskej osade. Zatopené boli pivnice rodinných domov.
V okrese Kežmarok vyhlásili tretí stupeň v obciach Žakovce, Tvarožná, Hradisko, Ľubica, vo Vlkovej, Spišskej Belej, Veľkej Lomnici a v meste Kežmarok. Niektoré obce majú vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity.
Hasiči pod Tatrami odrána doteraz čerpajú vodu zo zatopených pivníc. Popoludní okolo 14:00 sa prehnala ničivá búrka aj okresmi Prešov, Bardejov a Vranov nad Topľou. Z ciest v Bardejovskom okrese odstraňovali hasiči stromy a polámané konáre, v Lukavici víchor strhol strechu, v Bartošovciach boli poškodené stĺpy elektrického vedenia. Silný vietor v Kladzanoch v okrese Vranov nad Topľou strhol celú strechu z rodinného domu.
Víchor strhával strechy
Popoludní sa dnes silná búrka prehnala aj okresmi Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice - mesto a Košice okolie. Vietor vyvracal stromy, lámal konáre. Hasiči zasahujú predovšetkým v Hnileckej doline. Problémy spôsobujú najmä spadnuté stromy a polámané konáre. V Strážskom v Michalovskom okrese strhla víchrica strechu z obytného domu, v meste lámala konáre.
V Trebišovskom okrese na družstve v obci Svätuša víchor strhol strechy z dvoch objektov a poškodil elektrické vedenie. V obci Dargov vietor strhol strechu z miestneho pohostinstva a polámal konáre stromov. Okolo 11:00 sa dnes búrka sprevádzaná silným vetrom prehnala okresom Ružomberok, zostali po nej stromy popadané na cesty na viacerých miestach. Podľa hasičov museli dokonca na dvoch miestach ciest európskeho významu v okrese zastaviť alebo obmedziť dopravu. Úplne uzavretá bola cesta I/18 pri Hubertuse na konci Likavky, medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom, pre strom na vozovke uzavreli jeden jazdný pruh aj v mestskej časti Ružomberka Biely Potok.
V Šášovskom Podhradí, ktoré je mestskou časťou Žiaru nad Hronom, sa okolo poludnia vylial Istebný potok. Mesto na svojej oficiálnej internetovej stránke informovalo, že mestská časť bola takmer odrezaná od sveta, pretože po miestnej komunikácii tiekol veľmi silný prúd vody. Primátor vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity.
Búrka úradovala aj v Slovenskom raji
V noci nadnes sa búrka prehnala aj Hnileckou dolinou, vyvracala stromy a na niektorých miestach poškodila elektrické vedenie. Spôsobila prudký vzostup hladiny horného toku rieky Hnilec. Hladina za päť hodín stúpla z 87 na 122 centimetrov a ráno o ôsmej pri obci Stratená dosiahla druhý stupeň povodňovej aktivity. Keďže búrka zasiahla aj Slovenský raj, vydala varovanie pre turistov aj Horská záchranná služba. Rokliny v Slovenskom raji sú nepriechodné pre zvýšenú hladinu vody a popadané stromy.
V noci sa nezastavili ani hasiči z Rožňavy a Dobšinej, likvidovali stromy popadané na cesty, poškodené bolo na viacerých miestach aj elektrické vedenie.
Hasiči v Nitrianskom kraji od utorňajšieho večera do dnešného rána hasili požiar transformátora v obci Vinodol v okrese Nitra, do ktorého udrel blesk. Za noc mali v kraji 13 výjazdov k popadaným stromom na cestách. V Čadci vyhlásili mimoriadnu situáciu, v utorok večer sa mestom prehnala búrka sprevádzaná silným vetrom a krupobitím. Vyvrátené a zlomené stromy poškodili elektrické a telefónne vedenia, vietor vyvracal aj lampy verejného osvetlenia, mobiliár v centre mesta je z veľkej časti zničený.
Počasie vyčíňalo aj v Trenčianskom kraji. Hasiči mali počas noci a dnešného rána päť výjazdov. Z ciest museli odstrániť popadané stromy.
Meteorológovia vydali výstrahu druhého stupňa pre búrky aj na dnešný deň, týka sa predovšetkým stredného a východného Slovenska. Rovnako podľa SHMÚ platí výstraha druhého stupňa pre prívalovú povodeň pre celé stredné a časť západného a východného Slovenska.