BRATISLAVA. Tohtoročná úroda obilnín, olejnín a kukurice je vzhľadom na aktuálnu žatvu lepšia v porovnaní s minulým rokom prakticky vo všetkých smeroch. Vyplýva to z informácii Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol predseda zväzu Marian Uhrík, v tomto roku by mala byť úroda pri všetkých sledovaných plodinách vyššia v rozmedzí od 25 % až do 40 %.
"Celkovo môžeme o úrode hovoriť optimisticky, jediným veľkým negatívom bola skutočnosť, že vzhľadom na mimoriadne vysoké zrážky bol v niektorých lokalitách problém so založením porastov ozimín a repky," povedal Uhrík.
Zväz očakáva v tomto roku taktiež vyššie tržby nielen pre väčšiu úrodu, ale aj vďaka nárastu cien. Pri pšenici by sa mali tržby zvýšiť o približne 840 mil. eur, pri sladovníckom jačmeni o 43 mil. eur a pri repke o 16 mil. eur. Minimálne tretina z tržieb sa však podľa Uhríka odpočíta na náklady, ktoré producenti museli investovať na založenie úrody a bezpečné ošetrovanie a zber. Prudko sa totiž zvýšili všetky vstupy, u hnojív o približne 55 %, osív o 35 %, chemických prípravkov o 25 % až 30 % a pri nafte, keďže sa zrušilo daňové zvýhodnenie tzv. červenej nafty, o takmer 42 %.
Produkcia pšenice by mala v tomto roku dosiahnuť 1,61 mil. ton, čo je o takmer 36 % viac ako v uplynulom roku. Rovnako optimistické sú podľa Uhríka aj výhliadky na produkciu jarného jačmeňa, ktorá by mala medziročne vzrásť o 39 %. Celkovo by mala úroda hustosiatych obilnín dosiahnuť objem 2,224 mil. ton, čo je v porovnaní s vlaňajšou žatvou zvýšenie na úrovni 34 %. Najvyšší medziročný nárast zväz výrobcov krmív očakáva pri slnečnici, ktorej produkcia by mala dosiahnuť objem 220 tis. ton, čo je nárast o takmer 46 %.
Z hľadiska spotreby sme na tom podľa Uhríka horšie, keď sa Slovensko stáva proexportnou krajinou. V hospodárskom roku 2010/2011 sa počas desiatich mesiacov vyviezlo spolu 1,136 mil. ton obilia a kukurice, pričom dovoz predstavoval 235 tis. ton. "Malo by byť záujmom štátu, aby spotreboval svoju prvotnú produkciu," konštatoval Uhrík. V tomto roku by sa mali prebytky v porovnaní s vlaňajškom ešte zvýšiť. Pri obilninách by mal byť vyšší o 511 tis. ton. Prebytok kukurice by mal podľa zväzu dosiahnuť až 362 tis. ton. "Repka ozimná je z pohľadu zdrojov a potreby v každom prípade nedostatková," uviedol Uhrík.