BRATISLAVA. Nelegálne zabíjanie vtáctva sa podľa ornitológov neobmedzuje len na krajiny Stredomoria, ako si mnohí myslia. V mnohých prípadoch sú vraj vtáky zabíjané z ekonomických dôvodov, či už preto, že sú konkurentmi pre človeka či slúžia ako artikel pre nelegálny obchod. V ostatných prípadoch sú vtáky prenasledované pre trofeje, z neznalosti a pre ignoráciu zákona či pre zábavu.
Viac ako 80 prísne chránených druhov vtákov je obeťami environmentálnej kriminality po celej Európe. Vyplýva to zo zistení ornitologických organizácii z 38 európskych krajín. Vtáky sú strieľané, chytané do pascí, sietí či na lepom natreté
návnady alebo sú ich telá zámerne kontaminované jedmi, ktorých konzumáciou sa otrávia ďalšie vtáky.
"Používanie otrávených návnad je čoraz rozšírenejším aj v strednej Európe, nevynímajúc Slovensko a okolité štáty. Obeťami sa stávajú ohrozené druhy ako orliak morský, orol kráľovský či sokol rároh. Takéto trestné činy sú nepochopiteľné, nakoľko maria dlhoročné úsilie ochranárov o záchranu ubúdajúcich populácií," uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.
Ornitológovia upozorňujú, že aj viac ako 30 rokov po prijatí európskej legislatívy zameranej na odstránenie prenasledovania voľne žijúceho vtáctva nie je situácia zďaleka vyriešená. Za najnebezpečnejšie považujú praktizovanie neselektívneho trávenia vtákov, ktoré zasahuje bez rozdielu na druh a je nebezpečné aj pre ďalšiu divú zver a ľudí.