JELŠAVA. Coburgovský kaštieľ v centre Jelšavy sa mestu nedarí predať. Záujemcov, ktorí už aj rokovali s vedením mesta o predaji už bolo za uplynulé roky niekoľko, nakoniec si to ale každý rozmyslel. Naposledy začiatkom tohto leta prejavila záujem istá maďarská realitná spoločnosť. Aj keď primátorovi sľúbili, že sa čoskoro ozvú, doteraz tak neurobili.
Kupcov kaštieľ neláka
Za historickú pamiatku zo 16. storočia by mesto chcelo 78 000 eur - na túto sumu ju totiž ohodnotil znalec. Záujemca, ktorý by chátrajúci kaštieľ za pomerne nízku sumu nakoniec aj kúpil, by ale musel na jej obnovu vynaložiť omnoho väčšie peniaze. Podľa odhadu mesta je na to treba viac ako 6 miliónov eur.
Primátor Milan Kolesár sa obáva, že kaštieľ, ktorý je kultúrnou pamiatkou, ostane dlhodobo na ťarchu mesta. Je pritom v dezolátnom stave. Chátra už celé desaťročia. Samospráva však na jeho obnovu peniaze nemá.
Najhodnotnejšie predmety odniesli zlodeji
Rozsiahla stavba bola navyše stálym cieľom zlodejov, ktorí si odtiaľ odniesli tie najhodnotnejšie predmety a materiál. Kaštieľ takto napríklad prišiel o celú strechu z medeného plechu. Mesto preto od roku 2008 areál stráži. Súkromnej bezpečnostnej službe pritom mesačne platí 1600 eur. Navyše do obnovy strechy vlani investovali ďalších asi 10 000 eur.
Štúdia využiteľnosti budovy
Magistrát v uplynulých týždňoch aspoň využil pomoc študentov fakulty architektúry z Bratislavy, ktorí pre samosprávu pripravujú štúdie využiteľnosti kaštieľa. Podľa Kolesára navrhnutých variant je niekoľko, pričom najviac sa spomína kaštieľ ako miesto pre firmy a úrady, alebo ako kultúrne zariadenie či hotel. Tieto podklady by mali slúžiť pre architektonický výstup a pre následné spracovanie projektovej dokumentácie.
Ak by sa teda mestu nepodarilo v najbližšom čase kaštieľ predať, projekt by mohol byť napríklad podkladom pre žiadosť o grant na jeho obnovu z eurofondov.
Kaštieľ v Jelšave sa využíval ešte v 70.rokoch minulého storočia. Vtedy slúžil ako poľnohospodárska škola, neskôr bol v jednej jeho časti klub dôchodcov.