Dodnes sa presne nevie, o aký typ lietadla išlo a ako skončila jeho posádka.
GEMERČEK. Príbehy z vojny. So smutnými, ale i s neznámymi koncami. Jeden takýto si pamätajú aj bratia Fejesovci z Gemerčeka, neveľkej obce v okrese Rimavská Sobota. V horách neďaleko ich domova sa zrútilo lietadlo. Ľudia z okolia ihneď utekali na miesto nešťastia. Naskytol sa im pohľad, na ktorý nevedia zabudnúť dodnes.
„Veď ešte aj dnes, keď zájdete na miesto, kde lietadlo spadlo, vidieť na okolitých stromoch po ňom stopy. Bol som tam pred mesiacom a ešte sme našli aj jamu, kam ten stroj padol,“ tvrdí šesťdesiatštyriročný Ondrej Fejes.
Ľudia sa chystali do kostola aj na slávnosť
V ten osudný deň sa niektorí ľudia z Rimavskej Soboty a okolitých dedín chystali do kostola a niektorí aj na oslavy sv. Štefana, ktoré mali byť v meste na námestí. Bola nedeľa. Ľudia mali viac času ako cez týždeň.
„No už ráno vyhlásili poplach. Na oblohe od samého rána duneli lietadlá. Rodičia zvykli hovoriť, že v ten deň bol najdlhší letecký poplach. Každý sa bál, bola vojna a v tom čase si nikto nebol istý, čo sa s ním stane, čo bude na druhý deň,“ spomína dôchodca. Hoci sa narodil až dva roky po vojne, jeho starší brat si na vojnové dni už pamätá.
„U nás, tak ako aj v iných domoch, sa veľa rozprávalo o tom spadnutom lietadle. Mnoho detí aj dospelých sa hneď po páde vybrali na miesto nešťastia. Deti si odtiaľ zobrali čokoládu, od ktorej vraj nespali dva dni,“ približuje udalosti z tých dní pán Ondrej.
Veľký dym, hukot a potom pád
Lietadlo spadlo pri Rimavskej Sobote nad lesom pri Kurinci 20. augusta 1944. „Letelo smerom od Maďarska, teda od juhozápadu. Ešte predtým, ako dopadlo, bolo na oblohe vidieť veľa dymu a počuť veľký hukot. Pri páde bol však ešte väčší rachot, pretože na palube sa nachádzalo veľa munície. Stroj padol približne hodinu pred obedom pri Kurinci. Štvormotorové lietadlo sa zapichlo do zeme. Les horel hádam aj 150 metrov od jeho dopadu. No nikto nenašiel posádku lietadla. Zrejme stihla pred pádom vyskočiť,“ myslí si dôchodca.
Názory na to, o aké lietadlo išlo, sa rôznia. Niektorí si myslia že pri Kurinci sa zrútil americký bombardér typu Libarátor, čiže vojenské lietadlo typu Consolidate B-24. Iní sú zase presvedčení, že išlo o anglosaské lietadlo. Typ lietadla sa nedá presne určiť, niektoré výpovede hovoria o dvojmotorovom stroji, niektoré o štvormotorovom.
Nie je presne určené ani to, či lietadlo patrilo RAF (vzdušné sily Veľkej Británie) alebo či to bolo americké lietadlo. Stopy po posádke nezostali, ale týždenník Gömör vychádzajúci v Rimavskej Sobote napísal, že piloti boli chytení v susednej (presne neurčenej) župe. Lietadlo bolo dlhé vyše dvadsať metrov a na palubu mohlo vziať vyše dvetisícdvesto kilogramov munície. Dolet malo až 3362 kilometrov.
Možno raz niekto mozaiku poskladá
Od pádu lietadla nad Kurincom uplynulo už šesťdesiatsedem rokov. Odvtedy sa o ňom z času na čas v okolí Gemera hovorí. Ba možno sa v niektorých domoch nájdu po ňom aj zvyšky.
„Tu neďaleko nás u susedov mali z neho plech, dokonca boli na ňom nejaké čísla,“ tvrdí náš sprievodca vojnovou udalosťou. Dvadsiateho augusta bola veľká vzdušná ofenzíva na určité vojenské a strategické ciele na území vtedajšieho Maďarska. Možno práve tento bombardér štartoval z Talianska a robil pravdepodobne nálety na Szeged a Szolnok, pretože práve v tom čase zbombardovali dôležité železničné uzly.
„Bol by som veľmi rád, keby sa raz niekomu podarilo vypátrať, aký osud postihol posádku toho lietadla. Hádam sa tí ľudia predsa len zachránili. Keď som mal sedem rokov, vybrali sme sa zo školy na prechádzku obzrieť si to miesto nešťastia. Boli sme deti a zaujímalo nás všetko - aké lietadlo to bolo, ako skončili piloti, prečo muselo spadnúť. Dnes je už zo mňa dôchodca a kladiem si podobné otázky,“ povzdychne si pán Ondrej.