TORNAĽA. Primátorka Tornale Anna Szögedi prijala dnes na pôde mestského úradu akademického sochára Štefana Pelikána. Držiteľ Ceny Európskej únie umenia odovzdal obyvateľom mesta nepeňažný dar portrét veliteľa 2. ukrajinského frontu, maršala Sovietskeho zväzu Rodiona Jakovleviča Malinovského, ktorý mal počas budapeštianskej operácie druhej svetovej vojny, v čase od 20. decembra 1944 do 15. januára 1945, svoje štábne sídlo v meste Tornaľa. Portrét R. J. Malinovského v hodnote 2940 eur venoval Štefan Pelikán na podporu kultúrnych a vzdelávacích cieľov Tornale.
Vernisáž výstavy
Popoludní bude v Tornali vernisáž výstavy pod názvom Štefan Pelikán: Cez Gemer k slobode. Podľa kurátora výstavy Fedora Mikoviča ju venovali padlým i žijúcim účastníkom protifašistického odboja, veteránom zápasu o slobodný Gemer v slobodnej Slovenskej republike. Druhý ukrajinský front totiž operoval v predhorí Karpát a v Maďarsku.
Po dobytí Debrecína začal Malinovskij budapeštiansku operáciu, počas ktorej Červená armáda oslobodila aj obce a mestá v Gemeri. Ako prvé oslobodila 17. decembra 1944 obce Neporadza a Vlkyňa, 19. decembra Tornaľu, Rimavskú Seč, Bátku a 21. decembra 1944 Rimavskú Sobotu.
Hoci bol maršal Malinovskij vysokým vojenským funkcionárom aj po vojne, jeho meno je pre súčasníkov známe už len ako slogan z filmu Pelíšky pri popíjaní horiaceho alkoholu. Výstavou sa preto snažia o pripomenutie si skutočných osobností, ktoré sa počas druhej svetovej vojny významne zapísali do histórie Gemera.
Pelikán je umelec širokého záberu
Autor vystavovaných diel Štefan Pelikán je umelec širokého záberu. Vo výpočte jeho umeleckých aktivít nemôže chýbať maliarska tvorba (krajina, portrét i zátišie), grafika (voľná kompozícia, figuratívna tvorba, krajina, úžitkové grafické žánre), ale i scénografické štúdie pre divadelné hry, televíziu či módne prehliadky.
Dominantou je však u neho sochárska práca. Doménou jeho techniky univerzalistickej sochárskej tvorby je portrét. V čase Slovenského národného povstania mal Štefan Pelikán desať rokov, ale na odchod svojho otca do hôr si živo pamätá.
Keď sa otec z povstania šťastlivo vrátil, rozprával synovi o svojich francúzskych priateľoch, o veselých, roztopašných mladíkoch, ktorí aj do boja odchádzali s pesničkou a úsmevom na perách. Čo mali na duši, na srdci, to nevedno, tam nedovidel... Mladý Štefan si francúzskych partizánov, otcových spolubojovníkov, obľúbil, akoby sám prežil pohnuté chvíle. Do svojho skicára si podľa otcovho rozprávania kreslil ich postavy, portréty, výjavy z bitiek.
Výstavná kolekcia obrazov a sôch Cez Gemer k slobode je dôkazom, že Štefan Pelikán, držiteľ Ceny Európskej únie umenia, si nadovšetko váži a ctí padlých i žijúcich hrdinov, ktorí pred 66 rokmi aktívne prispeli k víťazstvu mierového dobra, slobody a rozkvetu nad vojnovou zlobou, tyraniou a nenávisťou.