Kokavčaia si v týchto dňoch pripomenú sto rokov od veľkého požiaru. Spomienkové pásmo v rozhlase, rozozvučané zvony, služby Božie, prezentácia knihy Pavla Haluku z Prahy, to všetko bude počas tohto týždňa pripomínať tragickú udalosť.
KOKAVA NAD RIMAVICOU. Tretieho augusta si Kokavčania pripomenú sto rokov od požiaru, pri ktorom ľahla popolom takmer celá dedina. Zhorel aj kostol. Oheň si vyžiadal jeden ľudský život. Zomrela pri ňom manželka evanjelického farára Mária Bancíková, mama dvanástich detí.
Tieto udalosti z roku 1911 však neboli len o tragédii. Boli aj o súdržnosti, empatii, dobrosrdečnosti, vytrvalosti a húževnatosti tunajších ľudí, ktorí si vyhrnuli rukávy a za neuveriteľne krátky čas dokázali obnoviť dedinu a od základov postaviť nový kostol. Pri jeho stavaní pomáhali domácim veriacim a neveriacim i cudzí ľudia zo zahraničia.
Pod lavicou našiel kus histórie
Keď v roku 2002 bol za kaplána do evanjelického cirkevného zboru v Kokave nad Rimavicou pridelený Martin Riecky, nikto ani len netušil, že už o niekoľko týždňov sa mu podarí pod lavicou pri múre v kostole nájsť hotový poklad. V hŕbe starých kníh našiel list, v ktorom farár Samuel Bancík ako priamy svedok opísal vyhorenie Kokavy, ale aj udalosti, ktoré nasledovali po požiari.
„Pred sto rokmi zhorela tretina obce, vyhorel aj evanjelický kostol. Bol to veľký požiar a môj predchodca zachytil túto tragickú udalosť do najmenších detailov. Potešilo ma, že som našiel jeho poznámky a podarilo sa nám uchovať ich aj pre budúce generácie,“ tvrdí evanjelický farár Martin Riecky.
Pavol Haluka je rodák z Kokavy
Svedkovia tejto smutnej udalosti už nežijú. Zachovala sa len výpoveď Heleny Repčekovej, ktorá v čase požiaru mala deväť rokov. Jej syn ju publikoval v Tranovského kalendári. Popísať katastrofu môžete len z obecnej kroniky, cirkevných zápisníc, rôznych článkov, no najmä z opisu, ktorý tu zanechal farár Bancík. Poskladať mozaiku veľkého požiaru sa podujal historik Pavol Haluka, rodák z Kokavy, ktorý už roky žije v Prahe. Smutnú udalosť opísal v publikácii „Veľký požiar“, ktorá vyšla v práve v týchto dňoch.
„Čitateľ pri jej čítaní môže nahliadnuť do minulosti, ktorú môže konfrontovať s prítomnosťou. V súčasnosti je už málo príkladov obetavej lásky a nezištnej pomoci, akej sa Kokave dostalo od domácich i cudzincov pred sto rokmi,“ tvrdí autor publikácie.
Zvon neveštil nič dobré
To leto bolo v Kokave mimoriadne teplé a suché. „Tri týždne vtedy nepršalo, vzduch bol prehriaty. Väčšina ľudí bola roztrúsena po vrchoch. Hospodárili na kolešniach, zbierali úrodu. V dedine boli len tí, ktorí už stihli zožať a seno zviezť do stodôl, alebo tí, ktorých živila fabrika či obchod. Tak tomu bolo aj 3. augusta 1911.
Okolo pol tretej popoludní sa z kostola ozval zvon. Neveštil nič dobré. Ľuďom oznámil vypuknutie požiaru. Vypukol z neznámych príčin na povale v obchode Adolfa Neumanna. Šindľová strecha bola okamžite v plameňoch. Fúkal silný vietor a tak o chvíľu už horelo niekoľko domov,“ opisuje priebeh požiaru evanjelický farár. Ľudia robili, čo mohli, ale oheň uhasiť nedokázali. Zhorela takmer celá dedina, fara, škola i kostol.
Kokavčania nezabúdajú, vážia si históriu
Viacero pietnych podujatí, ktorými si obyvatelia Kokavy nad Rimavicou (okres Poltár) pripomenú tragické udalosti spred sto rokov, kedy vyhorela takmer celá obec, sa uskutoční počas nadchádzajúceho týždňa. V stredu bude v miestnom rozhlase spomienkové pásmo na požiar z roku 1911.
O pol tretej sa rozozvučia zvony z veže evanjelického kostola. Následne bude pri hroboch rodiny Bancíkovcov spomienková slávnosť, na ktorej sa k účastníkom prihovoria zborový farár Martin Riecky, starosta obce Ján Chromek a Belo Riečan, potomok rodiny Bancíkovcov. Prítomní si uctia pamiatku Márie Bancíkovej, obete ožiaru, a položením vencov i pamiatku a statočné úsilie farára Samuela Bancíka pri obnove požiarom zničeného chrámu.
V nedeľu budú v Evanjelickom a. v. kostole Kajúce služby Božie. V rámci nich bude prvýkrát prezentovaný aj nový erb kokavského Cirkevného zboru ECAV. Potom je na programe koncert, ktorý pripravujú potomkovia rodiny Bancíkovcov. Z nej vzišla prvá slovenská evanjelická farárka Darina Bancíková, herečka Mária Bancíková, matematik a hudobník profesor Belo Riečan a ďalší. Do slávnostného rámca spomienkových podujatí sa radí aj prezentácia knihy kokavského rodáka a amatérskeho historika Pavla Haluku z Prahy s tematikou požiaru.