HALIČ. V obci Halič v okrese Lučenec dokončili opravy námestia skôr, než plánovali. Pôvodne ho mali odovzdať do užívania až v septembri. Ako potvrdil starosta obce Vladimír Rehánek, pri obnove sa zamerali najmä na odvodnenie centrálnej zóny, vybudovanie nových chodníkov a obnovu osvetlenia.
Do projektu revitalizácie zahrnuli miestne námestie, ale aj prístupové cesty k viacerým historickým budovám. Celkom preinvestovali milión eur, ktoré získali z eurofondov. Samospráva projekt spolufinancovala sumou približne 330 000 eur.
„Momentálne prebiehajú monitorovacie práce a pripravujeme záverečnú žiadosť o platbu. Pôvodne sme mali pracovať až do konca septembra, ale podarilo sa nám to urýchliť,“ hovorí starosta Haliče.
V obci vybudovali najmä prístupové cesty a chodníky k historickým budovám. Prašné chodníky pokryli zámockou dlažbou, cestu ku katolíckemu kostolu upravili dlažbou s čadiča. Prístupové cesty pre motorové vozidlá dostali asfaltový koberec.
„Obnovili sme aj osvetlenie. Teraz máme pouličné lampy na podperách, ale aj svietidlá zabudované v dlažbe. Zvyšuje to atraktívnosť celej lokality,“ dodáva Rehánek. V obci sú už teraz k dispozícii oddychové zóny s lavičkami, ale aj nová autobusová zastávka.
Spolu s rekonštrukciou námestia a historického centra rozšírili v Haliči aj kamerový systém. „Niekoľko kamier sme už mali, teraz pribudli ďalšie. Na ne sme získali peniaze od sponzorov,“ hovorí starosta. V obci nemajú mestskú políciu, preto uchovávajú záznam z kamier. Ak niekto spácha trestný čin alebo výtržnosť, vedia páchateľa identifikovať aj dodatočne.
Obec Halič vznikla v 12. storočí. Prvá písomná zmienka o nej je z roku 1299 pod názvom Holuch, neskôr bola známa ako Gács. Jej história je úzko spätá s tamojším hradom. Haličské hradné panstvo patrilo rodu Tomajovcov, potom Lossonczyovcov a neskôr rodu Forgáchovcov. Žigmund Forgách - manžel Anny rodenej Lossonczyovej, po niekoľkoročných sporoch s príbuznými získal celé panstvo, ako veno svojej manželky.
js ed