HALIČ. Forgáčovskú kaplnku v Haliči v okrese Lučenec považujú za jedinečnú aj vo svetovom meradle. Dnes je ohrozená stromami, ktoré ju mali zdobiť. Ako Fpotvrdil občiansky aktivista Ján Hikker, zápis do zoznamu kultúrnych pamiatok by pre nich znamenal istotu, že na kaplnku sa nezabudne ani pre nedostatok peňazí.
Aktivisti vyzbierali pod petíciu takmer 900 podpisov. Jeden exemplár odovzdali miestnej samospráve. Ďalšiu fotokópiu poslali aj do Slovenskej akadémie vied. „Poprosili sme v sprievodnom liste, aby nám poradili, ako máme postupovať ďalej,“ hovorí Hikker. Momentálne čakajú na odpovede z oboch miest.
Forgáčovská kaplnka je aj miestom posledného odpočinku niekoľkých príslušníkov rodu. Jedinečná je najmä svojou architektúrou. Strechu vyrobili z dvoch veľkých kusov kameňa, ktoré do seba dokonale zapadajú. Kaplnku dnes ohrozujú štyri stromy, ktoré mali pôvodne dotvárať atmosféru pietneho miesta.
„Cyprušteky ázijské mali byť pôvodne ošetrované a strihané tak, aby veľmi nevyrástli. Časom sa na to zabudlo a dnes sú z nich veľké stromy. Narúšajú statiku kaplnky koreňmi a bojíme sa najmä silnejšej búrky. Ich ťažké konáre by pri páde ľahko rozlomili aj kameň na streche,“ hovorí aktivista.
O kaplnku sa momentálne stará obec. Jej okolie pravidelne kosia a udržiavajú. Aktivisti sú však presvedčení, že je to málo. „Chceme, aby bola kaplnka zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok. Samospráva sa potom nemôže vyhovárať na nedostatok peňazí a pri patričnom tlaku pamiatkarov bude nútená konať. Potom by boli spílené aj súčasné stromy a namiesto nich by mohli rásť hoci aj ich priame štepy. Len by sa musel niekto o ne patrične starať, aby sa po čase problém nezopakoval,“ dodal Hikker.
V Haliči zatiaľ nevedia presne, kedy bola kaplnka postavená a nepoznajú ani meno staviteľa. V historických análov pátrajú najmä miestni nadšenci a okruh staviteľov už zúžili na dvoch umelcov. O kaplnke nie je presne známe ani to, kto ju dal vlastne postaviť. Podľa predpokladov má byť jej objednávateľom Jozef Forgáč. Ten v nej totiž našiel aj miesto posledného odpočinku spolu s manželkou - grófkou Šarlotou Revayovou. Spolu s nimi sú v kaplnke pochované aj ich tri dcéry.