HALIČ. Pirátsky symbol lebky s dvomi skríženými kosťami zdobia jeden z historických náhrobných kameňov v haličskom cintoríne. Miestni nadšenci histórie vypátrali dôvod tejto nezvyčajnej výzdoby. Ako potvrdil občiansky aktivista Ján Hikker, v skutočnosti je to odkaz významného človeka, aby aj ostatní nezabúdali na svoju smrť.
Symbol "MEMENTO MORI" sa z náhrobného kameňa pred niekoľkými rokmi takmer úplne stratil. Pri obnove cintorína ho očistili ľudia s miestneho odboru Matice slovenskej a takmer úplne ho aj opravili. Zistili, že na mieste 198-ročného pomníka je pochovaný Laurentius Schiffner. Za čias Uhorska to bol cisársky a kráľovský kontrolór soľného úradu v Haliči.
„Ukázalo sa, že Laurentius Schiffner pochádzajúci z Viedne bol veľkým dobrodincom. Zomrel bezdetný a celý svoj majetok nechal pre miestnych chudobných. Žili z neho ešte desať rokov po jeho smrti,“ hovorí nadšenec histórie Haliče Hikker. Symbol s lebkou a prekríženými kosťami mal aj ostatným pripomínať, aby nezabúdali na svoju smrť. Soľný úradník ešte pred svojou smrťou v roku 1812 spísal podrobný osemstranový závet. Ten sa zachoval dodnes.
Miesto posledného odpočinku v haličskom cintoríne má okrem iných významných osobností aj spisovateľka Hana Ponická. Niekoľko starých náhrobných kameňov však zostalo bez označenia. Miestni milovníci histórie nedávno pokročili aj pri ich identifikácii.
„Stále sme v kontakte so žijúcimi potomkami rodu Forgáčovcov. Aj vďaka nim sme zistili, že je u nás pochovaný aj cisársky kapitán Emil Forgáč. Velil druhému regimentu husárov a v októbri 1860 padol v Galícii. Jeho telo previezli do Haliče,“ dodáva Hikker.