KRNÁ. Asi stovku stromov gaštana jedlého v obci Krná v okrese Poltár tento rok zdecimovala rakovina. Obyvatelia, ktorý majú gaštany v časti zvanej Čilikovská, budú tak mať z inokedy hojnej úrody, len veľmi málo.
"Najprv sme si mysleli, že stromy sú staré a začínajú už vysýchať. Keď sa však zlý stav potvrdil aj na mladých stromoch, začali sme tušiť, že niečo nie je v poriadku," povedala starostka obce Drahomíra Hricová.
So situáciou oboznámili aj odborných pracovníkov ÚKSUP v Lučenci, ktorí odobrali vzorky. Tie potvrdili, že v stromoch je prítomná táto choroba, ktorú vyvoláva škodlivá huba Cryphonectria parasitica.
Starostka by chcela, aby sa do obce prišla pozrieť aj slovenská odborníčka na choroby gaštanov Gabriela Juhásová a aby sa stanovil postup ich ošetrovania a možnej záchrany. "Bolo by dobre, keby majiteľom niekto vysvetlil o čo sa jedná a ako sa môžu o stromy postarať," uviedla.
Na Slovensku sa huba, ktorá spôsobuje toto onemocnenie, vyskytuje od roku 1976. V Európe sa objavila ešte o niekoľko desaťročí skôr. Najviac sa ale prejavila v uplynulých asi 15 rokoch. Len v M. Kameni, kde je najväčšie slovenská gaštanica a kde podľa odhadov rastie asi 3500 stromov, zahynulo v jej dôsledku niekoľko stoviek gaštanov.
Slovenským odborníkom sa za niekoľko rokov výskumu tejto vážnej choroby podarili prvé úspechy, keď získali niekoľko hypovirulentných kmeňov, ktoré ju dokážu liečiť. Všetky zatiaľ pochádzajú z Maďarska, kde tieto kmene vznikli prirodzenou cestou. Skrížením týchto kmeňov sme však získali niekoľko takých, ktoré sa môžu použiť aj na ošetrenie gaštanov na Slovensku.
Jedlé gaštany sa pritom nachádzajú vo viac ako 200 slovenských lokalitách, pričom táto choroba sa dnes vyskytuje asi v štvrtine z nich.