MÝTNA. Systém malých drevených hrádzí ochráni dedinu pred prívalovými dažďami tak, že zachytí väčšinu blata a kameňov. Ako povedal starosta obce Mýtna v okrese Lučenec Pavel Greksa, k priehradám patria aj záseky, ktoré pomáhajú vode, aby vsiakla do pôdy. O svojich skúsenostiach v stredu (14.9.) porozprávajú aj ostatným starostom na fóre o revitalizácii krajiny.
Otvorené fórum o revitalizácii krajiny a integrovanom manažmente povodí organizuje Úrad vlády SR. Tentoraz pozvali zainteresovaných do Mýtnej. Tamojšia samospráva pripravila pre účastníkov obhliadky urobených opatrení tak na svojom území, ako aj v susednej Lovinobani a Dobroči.
„Pred časom nikto nepredpokladal, že pri extrémnych zrážkach budú zatopené aj dediny v hornej časti tokov. My sme s odborníkmi vytypovali miesta a postupne budujeme malé hrádze a záseky aj na miestach, kde je momentálne sucho. Ak sa náhle rozprší, drevené hrádze vodu zachytávajú už v lese ďaleko nad dedinou. Ich úlohou je zachytiť čo najviac blata a kameňov. Nad dedinou uzatvára systém kamenná priehrada. Záseky sú zase pásy očistenej pôdy naprieč stekajúcou vodou. Na fóre chceme ukázať, že nestačí čistiť korytá riek a potokov. Systém revitalizácie musí byť komplexný,“ povedal Greksa.
Pri systéme protipovodňových opatrení dostávajú v obciach príležitosť najmä nezamestnaní ľudia. Postupne pracujú nielen pri budovaní malých hrádzí a zásekov, ale v spolupráci s ďalšími organizáciami upravujú aj prašné cesty.
„Pri dažďoch sú rizikové práve aj poľné cesty, o ktoré sa nikto nestará. Časom sa na nich vytvárajú hlboké výmole. Tie zvedú vodu do dediny veľkou rýchlosťou tak, že do pôdy nestačí vsiaknuť takmer nič. My teda prašné cesty postupne vyrovnávame a tiež na ich okrajoch skopávame hrany. Vďaka tomu zostane väčšina vody na lúkach,“ vysvetlil starosta Mýtnej.
Otvorené diskusné fórum v Mýtnej je už štvrté zo série podobných podujatí na Slovensku. Jeho účastníci diskutujú o konkrétnych príkladoch a problémoch, s ktorými sa stretli počas prác. Spoločne hľadajú možnosti, ako zvládnuť logistiku, ale aj finančnú záťaž pri revitalizácii krajiny. Na diskusiu pozvali tak zástupcov samospráv, ako aj ľudí zo stavebných úradov, správcov lesov či farmárov. Poradia sa s odborníkmi na životné prostredie, sociálne veci, ale aj na legislatívu. Program diskusného fóra v Mýtnej sa začne o 10.00 h.