LUČENEC/BANSKÁ BYSTRICA. Pre držiteľov tzv. S-kariet - sociálnych kariet - nastala od septembra zmena, ktorá spočíva v úprave podmienok ich využívania. Vďaka kartám môžu nezamestnaní v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) pri hľadaní nového zamestnania cestovať za zvýhodnené cestovné.
Ako priblížil hovorca BBSK Peter Hajnala, touto úpravou sa obmedzuje využívanie S-kariet nezamestnanými občanmi maximálne na osem jázd v príslušnom mesiaci. S-karty zostávajú naďalej vo forme preukazu.
„Zároveň ku každému preukazu S-karta sa vystavuje hárok s príslušným počtom kupónov na prepravu, ktorý oprávňuje cestujúceho k cestovaniu na linkách prímestskej autobusovej dopravy na území BBSK za zvýhodnené cestovné.“
Tento kupón odovzdá cestujúci pri nástupe do vozidla a zakúpi si zľavnený S-lístok. Hajnala pokračoval, že uvedený spôsob vydávania je rýchlo aplikovateľný, merateľný a kontrolovateľný.
„K uvedeným zmenám sa pristúpilo z dôvodu zabezpečenia vyššej ochrany pred zneužívaním a falšovaním, ako aj úspory finančných prostriedkov BBSK.“ Za obdobie od zavedenia S-kariet, teda od apríla 2009 po koniec júla 2011, sa S-karta využila takmer 994 000-krát.
Hajnala pripomenul, že BBSK v spolupráci s dopravcami a jednotlivými úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny vytvorili projekt na pomoc ľuďom v tomto kraji, ktorých postihli negatívne dopady hospodárskej krízy.
„Prostredníctvom tohto projektu má BBSK záujem uľahčiť hľadanie zamestnania aj vo vzdialenejších regiónoch na území nášho kraja. Vďaka sociálnym kartám môžu nezamestnaní pri hľadaní nového zamestnania cestovať za zvýhodnené cestovné.“
Zľavnenú dopravu pre držiteľov S-kariet zabezpečujú dopravcovia Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s., a Slovenská autobusová doprava Lučenec, a. s. Sociálne karty vydávajú títo dopravcovia nezamestnaným, ktorí prišli o zamestnanie a Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny ich zaevidoval po 1. decembri 2008 po splnení stanovených podmienok. Hajnala dodal, že projekt S-kariet začal BBSK v apríli 2009. S-karty zaznamenali od svojho zavedenia vzostupný trend využívania. Najviac ich využívajú v okresoch Brezno, Detva, Banská Bystrica a Lučenec.