KOKAVA NAD RIMAVICOU. Aj keď je s menom slávneho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka spojená najmä Terchová, kde sa pred viac ako 320 rokmi narodil, zviazané s ním sú aj ďalšie dve dediny na juhu stredného Slovenska - Klenovec a Kokava nad Rimavicou. Sú to miesta, kam sa vraj rád vracal a pred svojím dolapením asi aj nejaký čas skrýval.
Kokavský historik Pavol Haluka, ktorý kvôli Jánošíkovi preskúmal viacero archívov, poukazuje najmä na Jánošíkove odpovede pred súdom v Liptovskom Mikuláši. Podľa nich mal krátko pred dolapením slúžiť u kokavských gazdov Martina Maceka a Ondreja Kovaľčíka.
„Tieto mená sú dodnes v obci prítomné a v jednej z týchto rodín sa dokonca traduje, že sú potomkami samého Jánošíka, pretože pri pobyte v Kokave mal jednu z dcér váženého gazdu dostať do iného stavu,“ hovorí Haluka.
Jánošíka chytili na jar 1713 v Klenovci asi tridsiati drábi. Lapili ho spolu s Martinom Mravcom, známejším tiež pod pôvodným, zbojníckym menom Tomáš Uhorčík. Kúsok za dedinou je aj miesto, ktoré Klenovčania dodnes spájajú s touto udalosťou - Mravcov vŕšok.
Haluka však hovorí, že zbojníka chytili v krčme v Klenovci už na jeseň 1712, ale po záruke stoličného pána a po zaplatení výkupného v podobe niekoľkých baranov, ho o niekoľko týždňov prepustili. O pol roka na to ho ale chytili druhý raz, v Mravcovej krčme, ktorá stála na neďalekom vrchu Chorepa.
„To bol a dodnes stále je kokavský kataster,“ pripomína Haluka. Na mieste aj teraz vidieť základy domu, na ktorom je však už len hŕba skál. Miestni to volajú Mravcova izba. Uhorčík, alias Mravec, tam mal totiž krčmu.
Klenovčania na dolapenie Jánošíka v krčme nad obcou neboli nikdy príliš pyšní. Naopak, skôr sa za to hanbili. Vždy boli skôr zástancovia Jánošíka ako zbojníka. Dobové záznamy dokonca hovoria o tom, že Mravca, ktorý bol v tom čase uznávaný obyvateľ Klenovca, sa počas súdu v Mikuláši zastal aj samotný klenovský richtár. Mravec však skončil rovnako ako Jánošík - súd ho odsúdil na smrť. Až pri jeho vypočúvaní sa totiž prišlo na to, že ide o zbojníka.
Kokavčania dodnes ale spomínajú na Jánošíka aj v súvislosti s dreveným domom, ktorý vraj ešte na prelome 19. a 20. storočia stál v centre obce. V tomto dome mal slávny zbojník ešte ako mládenec slúžiť. Podľa spomienok starých ľudí, ktorým to rozprávali ešte ich starí rodičia, v hrade drevenice bolo vysekané meno Jánošík aj s rokom, kedy tam bol. Ulica, na ktorej stála drevenica, sa dnes volá Jánošíkova.