HRACHOVO. Miestna akčná skupina Malohont získala pred dvoma rokmi z Programu rozvoja vidieka SR na realizáciu aktivít viac ako dva milióny eur. Vo štvrtok vyhlásila ďalšie dve výzvy na predkladanie projektov. Vyčlenila na ne vyše štyristopäťdesiatšesťtisíc eur. Obce tak opäť dostali šancu získať na svoje aktivity tisíce eur.
Kritériá sú jasné
„Podporíme tie projekty, ktoré budú zamerané na rekonštrukciu a modernizáciu rekreačných zón, výstavbu a rekonštrukciu športových ihrísk, drobnej architektúry, objektov spoločenského významu a pamätihodností obcí, ako aj na úpravu verejných priestranstiev, na budovanie a rekonštrukciu cyklotrás,“ hovorí manažérka Malohontu Miroslava Kubaliaková.
Cieľom skupiny je podporiť také projekty, ktoré sú odrazovým mostíkom pre ďalší rozvoj regiónu.
Sumy sú zaujímavé
Projekty môžu prekladať obce zahrnuté do územia Malohontu do štrnásteho novembra. Je ich tridsaťdeväť.
Najnižšia suma, ktorú môže obec získať, je vyše 6 600 a najvyššia až vyše 66-tisíc eur.
„Predložené projekty bude hodnotiť výberová komisia MAS, v ktorej majú svoje zastúpenie starostovia, podnikatelia i zástupcovia občianskeho sektoru. Na základe administratívnej kontroly a bodového hodnotenia projektov rozhodne o tom, ktoré z nich budú podporené a ktoré nie. Posledné slovo v procese hodnotenia projektov má však Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá následne skontroluje správnosť celého postupu hodnotenia a výberu projektov,“ informuje Kubaliaková.
Úspešné projekty
Prvé výzvy vyhlásila skupina v roku 2009. V roku 2010 bolo schválených ďalších štrnásť projektov obcí a tri projekty podnikateľov v oblasti cestovného ruchu. Vďaka peniazom od Malohontu napríklad v Kokave nad Rimavicou pribudnú ubytovacie zariadenia.
Medzi podporenými projektmi bola aj prvá etapa rekonštrukcie mestskej budovy na knižnicu v meste Hnúšťa, rekonštrukcia kultúrnych domov v obciach Lukovištia, Teplý Vrch, Čerenčany a úprava verejných priestranstiev v Hrachove, Rimavskom Brezove a Špaňom Poli. Podľa Kubaliakovej sa starostovia k predkladaniu projektov už stavajú lepšie ako na začiatku, pretože vidia konkrétny výsledok.
„Dnes sú najväčšou prekážkou pri predkladaní projektov nevysporiadané pozemky, nedostatok financií potrebných na prefinancovanie projektu a DPH ako neoprávnený náklad, ktorý je síce dodatočne uznateľný, ale so značným časovým oneskorením,“ dodá.