KOKAVA NAD RIMAVICOU. Starými a najtypickejšími jedlami Kokavčanov sú už dlhé desaťročia harovce alebo aj chrapne a gazdovská polievka, tzv. stieranka.
Tieto jedlá pripravovali v dedine už niektoré staré mamy dnešných dôchodkýň. Podľa 79-ročnej miestnej kuchárky Marty Konôpkovej kokavské harovce sa robili v rodinách vždy vtedy, keď žena porodila a čakalo ju obdobie tzv. šestonedelia.
„Ingrediencie alebo po našom dostácia na harovce sú nasledovné,“ približuje prípravu. "Hladkej múky treba 30 deka, tri vajcia, jedna lyžica rumu, lyžica smotany a štipka soli.“ Všetko okrem múky sa má rozmiešať na lopári. Potom sa pridá múka a cesto sa opäť zamiesi. „Dobré je vtedy, keď sa už nelepí na lopár,“ konštatuje gazdiná. Z takto pripraveného cesta sa urobí závin, ktorý sa prikryje utierkou.
Harovce sa vyprážajú najlepšie na masti, ale aj na oleji a niekde dokonca aj na pive a to v okrúhlej nádobe s priemerom 12 až 15 centimetrov. „Z pripraveného závinu odkrajujeme asi centimetrové kolieska, ktoré rozvaľkáme na priemer asi 20 centimetrov," hovorí ďalej kuchárka. Ako ale upozorňuje, netreba ich dopredu robiť viac ako päť, pretože by cesto pred pražením uschlo.
Zúbkovaným kolieskom, po kokavsky rádlikom, sa potom rozvaľkané cesto niekoľko razy cez stred nareže. „Takto ho vložíme do rozpálenej masti, pričom tam frkneme pár kvapiek studenej vody,“ podotýka. To vytvorí na harovcoch typické pupence. Cesto sa má ešte vidličkou z krajov preložiť do stredu, čím sa vytvorí charakteristická ružica. Harovec sa po vybratí z nádoby už len posype zmesou práškového a vanilkového cukru.
A čo je stieranka? „Je to vlastne mrvenica so zemiakmi,“ hovorí pani Konôpková. Cesto na mrvenicu v kokavskej stieranke má ale charakteristický tvar, pretože ženy ho vyrábajú ručne, točením medzi prstami. Do polievky sa robí zápražka. Niekedy sa namiesto nej zamieša bryndza, čím vznikne bryndzová stieranka.