Tisovská samospráva nemôže používať doménu www.tisovec.sk, nakoľko tú vlasní niekto iný. Majiteľ ju chce predať za osemsto eur, čo je pre mesto neprijateľné. O osude domény by mohol rozhodnúť súd.
TISOVEC. Tisovská samospráva nemôže používať internetovú koncovku sk, mesto elektronické informácie preto ponúka na doméne tisovec.com. Ako potvrdil správca tamojšej mestskej internetovej stránky Peter Kubinský, doménu s koncovkou sk si zaregistroval iný súkromný majiteľ. Názov webovej adresy tisovec.sk pritom nemá žiaden obsah, majiteľ ponúka doménu na predaj.
Samospráva Tisovca si zaregistrovala názov internetovej stránky www.tisovec.com. Snažila sa dohodnúť aj s majiteľom domény www.tisovec.sk, avšak nebola úspešná.
„Hovorili sme s majiteľom tejto domény, no nie je ochotný sa jej vzdať. Založil si legálnu firmu, prostredníctvom ktorej sa snaží predávať aj iné názvy internetových stránok. Cena za doménu tisovec.sk je však pre mesto neprijateľná. Momentálne si ju majiteľ cení na vyše 800 eur,“ povedal Kubinský.
Problém so slovenskou koncovkou internetovej stránky neriešia len v Tisovci. „O probléme vieme a nie sme jediní ani v zahraničí. Touto témou sa zaoberajú aj mnohé iné štáty. Ani v zahraničí nie je bežné, aby boli domény zásadne regulované, nakoľko nie sú len vlastníctvom štátu, ale aj všetkých obyvateľov na princípe voľnej súťaže. Vhodné riešenia zvažujeme, jedným z nich môže byť napríklad spoločná doména druhej úrovne pre všetky obce podobne ako existuje doména gov.sk, kde sú napríklad všetky ministerstvá. Určite nie je možné rezervovať a vyčleniť vyše 6000 názvov rôznych úradov vrátane obcí,“ informovala Zuzana Bruteničová z oddelenia komunikácie s verejnosťou Ministerstva financií SR.
V praxi by rezervácia názvov znamenala prehodnotenie používania všetkých domén. Z pohľadu súkromného vlastníctva a práv je to však neprípustné.
Na Slovensku funguje takzvaný národný registrátor domén sk nick. Riaditeľ spoločnosti Patrik Krauspe radí v podobných prípadoch, ako rieši Tisovec, obrátiť sa na súd.
„Národný registrátor tiež nemôže zasiahnuť. Ak by však rozhodol súd, doterajšiemu majiteľovi domény by sme ju mohli odobrať. Hoci je obchodovanie s doménami dovolené, v takomto prípade môžeme hovoriť o podozrení zo špekulatívneho obchodu. V tomto prípade nie je na doméne Tisovec.sk žiadny obsah, to znamená, že jej majiteľ ju nekúpil na účely, ktoré sa očakávajú od internetovej stránky. Konečné slovo by však musel vyrieknuť súd,“ dodal Krauspe.