RIMAVSKÁ SOBOTA. Rok po tragickej nehode, ktorá ukončila život mladého športovca Zoltána Pálkovácsa (1981-2010), pripravilo Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote spomienkovú výstavu. Chce tak pripomenúť výnimočný talent „obra z Gemera“ a sprístupniť kúsok z jeho športového života. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 6. októbra o 15.00 hod., výstava potrvá do konca októbra.
Ako uviedla riaditeľka múzea Oľga Bodorová, už dlho uvažovala nad výstavou na počesť mladého džudistu a olympionika.
„Hoci sú tragické udalosti aj po roku stále čerstvé, oslovila som Zoltánovu matku a tá prijala myšlienku pripomenúť Rimavskosoboťanom jeho športové úspechy,“ uviedla riaditeľka.
Podľa jej slov tak vystavia Pálkovácsove ocenenia a diplomy, medaily, trofeje či džudistické kimono. Ako Bodorová doplnila, okrem športovcovej rodiny oslovili aj funkcionárov Dukly Banská Bystrica ako aj členov džudistického oddielu TJ Mladosť Rimavská Sobota, kde pôsobil. Všetci usporiadanie výstavy uvítali.
„Múzeum nie je len o histórii, dedičstvo nášho regiónu chceme sprístupniť aj v podobe významných osobností súčasnosti,“ poznamenala Bodorová a dodala, že výstava bude zároveň pietnou spomienkou. O Pálkovácsovi sa podľa jej slov hovorí ako o všestrannom športovom talente, venoval sa futbalu, hádzanej, karate a atletike.
Na radu kamaráta sa prihlásil do džudistického oddielu TJ Mladosť Rimavská Sobota a pri tomto športe aj nakoniec zotrval pod vedením trénera Juraja Svoreňa. Po tom, ako si jeho talent všimol banskobystrický tréner Michal Donner sa stal členom Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, kde si ďalej budoval svoju kariéru.
Zúčastnil sa na Olympijských hrách v Aténach roku 2004 a v Pekingu roku 2008. Hoci si odtiaľ žiadnu medailu nepriniesol, nikdy o ne nemal núdzu. Už v roku 1999 ako 18-ročný získal na juniorských ME v Ríme striebro a o rok neskôr pridal na šampionáte tej istej vekovej kategórie v cyperskej Nikózii bronz.
Na ME 2002 v Maribore skončil v kategórii do 100 kg piaty, rovnako aj o dva roky neskôr na ME v Bukurešti. Na Svetových armádnych hrách v indickom Hajdarábade 2007 si rimavskosobotský rodák vybojoval striebornú medailu. Rok čo rok vyhrával popredné miesta na rôznych medzinárodných turnajoch na Slovensku i zahraničí. Po smrteľnej autonehode sa s ním priatelia a rodina lúčili so slovami Telo z ocele, srdce zo zlata.