Kokavu nad Rimavicou zviditeľnil folklórny festival koliesko, ktoré vzniklo pred dvadsiatimi rokmi.
KOKAVA NAD RIMAVICOU. Aj keď Kokava nad Rimavicou patrila stáročia k rázovitým a z pohľadu ľudovej kultúry veľmi známym slovenským dedinám, novodobú slávu a poznanie jej priniesol festival Koliesko.
Najväčšie zásluhy na jeho vzniku pred 20 rokmi mali mladí folkloristi, študenti etnografie. Mladí tvorcovia majú rozhodné slovo aj pri jeho súčasnom programovom profilovaní. Na program však dohliada aj jeden zo
zakladateľov Kolieska, Ivan Murín, ktorý je už dnes vo veku zrelého
štyridsiatnika.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
„Základná dramaturgická os festivalu bola a je dať možnosť vystúpiť mladým ľudom. Diváci sú už naučení na to, že tu vystupujú nové tváre. Koliesko je priestor pre mladých, aby predviedli svoje vlastné videnie sveta," povedal.
Preto aj úvod každého ročníka Kolieska patrí semináru študentov etnografie z viacerých slovenských a zahraničných fakúlt. Tento rok sa napríklad diskutovalo na tému folklórnych festivalov. Jeden z programov s názvom Ako tvoria mladí ..? patril výlučne bývalým, súčasným i budúcim študentom Katedry tanečnej tvorby VŠMU v Bratislave.
To, čo robí Koliesko Kolieskom, je najmä netradičný a všetkými očakávaný nočný koncert na strechách kokavských domov. Organizátori ho vymysleli hneď na začiatku a dodnes nestratil nič zo svojej atraktívnosti a originality. Vystúpenie v réžii trombitášov, fujaristov, gajdošov a heligonkárov z celého Slovenska má vždy jedinečnú atmosféru.
„Len málokto vie, že na Koliesku vznikli začiatkom 90. rokov dnes veľmi populárne dvory či školy tanca a spevu," uviedla šéfka kokavského kultúrneho domu Janka Krotáková. Forma týchto programov sa odvtedy využíva bežne na viacerých festivaloch na Slovensku.
Koliesko však nie je len folklór, ale aj viacero výstav (napríklad aj v zaujímavej kokavskej synagóge), jarmok ľudových remesiel, tvorivé dielne, ako i stretnutia s významnými osobnosťami folklóru.
Radi ho navštevujú hlavne mladí ľudia, ako aj rodáci - Kokavčania, ktorí počas festivalu organizujú rodinné stretnutia. Pokiaľ na prvé dva ročníky zavítalo len niekoľko stoviek ľudí, v uplynulých rokoch prichádzalo do dediny počas niekoľkých dní trvania festivalu 15 000 až 20 000 ľudí.