RIMAVSKÁ SOBOTA. V zbierkach múzea v Rimavskej Sobote je od roku 1939 uložený zaujímavý zbierkový predmet. Do zbierok ho daroval významný univerzitný profesor archeológie na univerzite v Budapešti - Ferencz Tompa 22. mája 1939. Pôvod bronzového meča s čiaškovitou rukoväťou je zahalený rúškom tajomstva. Údajne bol vyrobený v Rimavskej Sobote. Už v tomto období F. Tompa rozpoznal, že meč je falzifikátom.
„V 80. rokoch minulého storočia bola vykonaná aj exaktná analýza meča, ktorá zistila, že vo výplni rukoväti boli zistené zrnká cementu, patina meča nebola dosiahnutá prirodzenou oxidáciou medi, ale jednoduchým natretím zelenou farbou. Samotný meč nebol zhotovený z bronzu, ale z mosadze. Výroba mosadze bola pre pravekých kovolejárov v dobe bronzovej neznáma,“ povedal Alexander Botoš, archeológ Gemersko-malohontského múzea.
Je zaujímavé, že meč musel vyhotoviť niekto, kto disponoval dobrými vedomosťami a znalosťami o typológii bronzových mečov, pretože čepeľ aj čiaškovitá rukoväť meča je veľmi blízka originálnym bronzovým mečom.
„Kto a za akým účelom tento meč vyhotovil, zostáva nezodpovedanou otázkou. Možno chcel niekto falšovať dejiny alebo sa len obohatiť nelegálnym spôsobom. V každom prípade je v zbierkach nášho múzea zachovaný netradičný zbierkový predmet s pozoruhodnou históriou,“ doplnil.
Autor: bat