REVÚCA. Na euro si ľudia s problémami so zrakom zvykli, problémy s menou im však stále spôsobujú obchodníci. Ako potvrdil predseda pobočky Únie nevidiacich a slabozrakých v Revúcej Zoltán Paloš, nevhodne umiestnené cenovky tovarov im znemožňujú orientáciu v cenách.
Niektoré pomôcky na rozpoznávanie hodnoty mincí a bankoviek sa osvedčili, iné zanikli, pretože pre nevidiacich boli nepraktické. Pri zavádzaní spoločnej meny dostali aj ľudia s poruchami zraku množstvo pomôcok a absolvovali najrôznejšie školenia. Samotný prechod nebol pre nich dramatický, no ukázalo sa, že množstvo pomôcok ani nevyužili, pretože boli príliš nepraktické.
„Na euro som si zvykla pomerne rýchlo, dnes ho používam bez problémov. Mali sme aj počítačky drobných mincí, no tie boli také veľké, že sme ich nemohli používať v bežnom živote. Spočiatku mi pomohol orientovať sa mincovník. Používam ho dodnes, aj keď aj ten má množstvo nevýhod. Rýchlo sa kazí a keď je naplnený mincami, je pomerne ťažký. Napriek tomu môžem povedať, že euro sa stalo naozaj našou menou,“ hovorí Jana Jakubejová, podpredsedníčka Únie nevidiacich a slabozrakých v Revúcej.
Pri používaní platidla si ľudia s problematickým zrakom vedia poradiť viacerými spôsobmi. Neraz sa napríklad s dôverou obrátia na človeka pri pokladni. „Podám za hrsť drobných, nech si odpočíta presnú sumu. Samozrejme, takto idem len do obchodu, kde poznám predávajúcich a oni poznajú mňa,“ hovorí Paloš.
V obchodoch však slabozrakí narážajú na oveľa vážnejšie problémy. Najmä veľké predajne sú pre nich problematické. Marketingové stratégie kážu obchodníkom často meniť miesta tradičných tovarov, čo spôsobuje slabozrakým orientačné problémy. Oveľa horšie je to však pri využívaní všetkých voľných miest na predajných regáloch.
„Obchodníci na nás neberú vôbec ohľad. Tovar uložia na najspodnejšie police a cenovku umiestnia tridsať centimetrov nad podlahou. Keď chcem vidieť, koľko tovar stojí, vezmem si do ruky lupu a zaujmem polohu ležiaceho strelca. Problémy s očami však majú najmä ľudia vo vyššom veku a vtedy sa už pridružujú aj pohybové problémy,“ dodáva Paloš.
Členovia únie nevidiacich a slabozrakých hľadajú pomoc pri riešení problematických situácií v pobočkách únie. Odborní asistenti pomáhajú aj pri používaní platidla.
„Pri prechode na euro sme aj my absolvovali školenia. Naučili sme sa rozpoznávať mince podľa ich veľkosti či vrúbkovania. Nových členov školíme priebežne. Samotné euro nie je pre nevidiacich a slabozrakých problematické. Pri jeho používaní je však stále veľa situácií, kde sa bez asistencie človeka s dobrými očami nezaobídeme,“ dodala Jakubejová.