TORNAĽA. Ako povedal geológ zo Slovenskej správy jaskýň Ľudovít Gaál, jaskyňa nemá s morom už dnes nič spoločné. Je to zatopená priepasť, ktorú vodami napája Slovenský kras.
V minulosti bola vodná priepasť potápačom prístupná. Po zmene zákona o ochrane prírody sa však všetky jaskyne stali prírodnými pamiatkami a potápači už Morské oko v Tornali navštevovať nesmeli. Samospráve sa podarilo zaradiť priepasť do zoznamu sprístupnených jaskýň.
"Vodná priepasť nie je sprístupnená pre bežných turistov. Najskôr sa treba ohlásiť na mestskom úrade a dohodnúť sa na termíne návštevy. Pred vstupom skontroluje špecialista kyslíkové prístroje a až potom sa môžu potápači vydať pod hladinu. S toho vyplýva, že do Morského oka môžu vstúpiť len potápači," dodal Gaál.
Voda v priepasti obsahuje vápenec a stopy horčíka. Do Tornale priteká podzemím až zo Slovenského krasu a Slovenského rudohoria. "Na vrchu je vrstva nepriepustného ílu. Voda však preteká až pod touto vrstvou. Prúdi v klesajúcich blokoch pod výplňou rimavskej kotliny. V Tornali sa dostávajú na povrch vďaka hydrostatickému tlaku. Navyše, keď voda prúdi pod tlakom a má isté chemické zloženie, je aj agresívnejšia na okolité horniny. Aj preto môžeme takmer s určitosťou povedať, že v okolí sa nachádzajú ďalšie, doteraz ešte neobjavené jaskyne. Ak sa nám podarí časom odstrániť nánosy bahna, ktoré sú na dne priepasti, možno nás to posunie práve k ich objaveniu," povedal geológ Slovenskej správy jaskýň.
Sedemnásť sprístupnených jaskýň na Slovensku má väčšinou krasovú vápencovú výzdobu, alebo sú ľadové. Morské oko v Tornali je jaskynným unikátom nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. "Pri skúmaní podzemia nám pomáhajú aj botanici. Vo vodách nachádzame semená rastlín, ktoré sa v okolí Tornale nevyskytujú. Po ich preskúmaní zistíme presnejšie, odkiaľ sem priteká voda, a to nám pomôže určiť smer, ktorým sú v podzemí vytvorené ďalšie jaskyne. V Morskom oku navyše žijú aj vzácne ráčiky, ktoré potrebujú pomerne teplú vodu. Tá sa pohybuje okolo 17 stupňov Celzia. Obdivovatelia praveku nájdu na dne priepasti aj skamenené pozostatky mora. Najčastejšie sú odtlačky ježoviek," vysvetlil Ľudovít Gaál.