REVÚCA. Učebnice prichádzajú do škôl neskoro a pedagógovia tvrdia, že im to komplikuje život. Učiteľka prvého stupňa Základnej školy (ZŠ) Ivana Branislava Zocha v Revúcej Alica Kočišová povedala, že takto musia najskôr pripraviť učebné plány a s knihou sa zoznamujú až dodatočne. Nie je pritom výnimočné, že deti vidia nové učebnice aj v polovici školského roka.
Učebnice pre štvrtákov meškajú
V tejto základnej škole pedagógovia tvrdia, že prvé tri ročníky ZŠ sú dnes na tom už dobre. Problémy majú najmä štvrtáci, pretože práve ich učebnice meškajú. Zdá sa im, akoby jeden ročník chodil do školy skôr, ako má pripravené učebnice.
„Učiteľke to, samozrejme, v tých ročníkoch sťažuje prácu. Riešime to tak, že si zoženieme aspoň jednu učebnicu a tú potom prácne kopírujeme. Je to náročné tak na čas, ako aj peniaze,“ pokračovala Kočišová.
Učebné plány musia prepracovať
Rozsiahlymi zmenami prechádzajú tento rok aj samotné vyučovanie plány. Učitelia ich pripravovali už počas prázdnin podľa pokynov školskej reformy.
„Napríklad čítanka pre tretí ročník nám prišla do škôl až v polovici septembra. Plány sme mali pripravené podľa starej čítanky. Texty v novej knihe sú úplne nové a odlišné. Takže sme boli nútení plány úplne prepracovať a čas strávený počas prázdnin bol vlastne zbytočne premrhaný,“ dodala Kočišová.
Učitelia si môžu vybrať aj ďalšie učebnice z aktuálnej ponuky. „Môžeme si síce vybrať, ale za tie učebnice by si museli žiaci zaplatiť. V triedach ale máme rôzne skupiny žiakov a najmä deti zo sociálne znevýhodneného prostredia by si ich nemohli dovoliť. Ak by sme šli týmto systémom, v triede by sme mali dvojaké učebnice, čo by ešte viac sťažilo vyučovací proces. Je to nemysliteľné,“ pokračovala Kočišová.
Rozdielov je veľa
Rozdielov medzi starými a novými učebnicami je podľa pedagógov veľa. Keď ich chcú používať, musia ich najskôr sami podrobne spoznať. „Najskôr strávim niekoľko popoludní čítaním učebnice. Až keď ju spoznám, môžem pripravovať učebné plány. Počas roka si potom robím poznámky, podľa ktorých vylepšujem plány v budúcom školskom roku. Je to dlhodobý proces, pokiaľ nám opäť učebnice nezmenia,“ vysvetlila.
Podľa pedagógov v Revúcej prepracované učebnice korešpondujú s novou koncepciou vyučovania. Problémy s ich požívaním však majú často aj žiaci.
„Ide opäť najmä o deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Cvičenia v učebniciach vyžadujú premýšľanie a kreatívny prístup. Nie všetky stihneme prebrať na hodine. Deti, ktoré sa ale nepripravujú systematicky doma, automaticky zaostávajú. Sú odkázané len na to, čo s nimi stihneme prebrať v škole. Aby som však nebola iba kritická, nové učebnice prinášajú aj pozitívne prvky. Sú ilustrované, pestré a navyše ich dopĺňajú vtipné texty, čo sa žiakom, samozrejme, páči a lepšie potom reagujú aj na učivo,“ dodala učiteľka z Revúcej.