LUČENEC. V Základnej škole na Vajanského ulici v Lučenci čakajú v najbližších dňoch novú učebnicu matematiky pre štvrtý ročník a chémie pre ôsmy ročník. Riaditeľka školy Ľudmila Lacová uviedla, že s meškaním by si vedeli poradiť efektívnejšie, keby ministerstvo školstva zabezpečilo aspoň elektronickú verziu knihy. Učitelia by si aspoň vedeli pripraviť plány a rozhodli by sa, ktorú látku preberú bez učebníc a pri ktorej radšej počkajú.
Testovali Planétu vedomostí
Pedagógovia školy sa aktívne zapájajú do viacerých oblastí školskej reformy. V škole napríklad testovali elektronický projekt Planéta vedomostí a sa stala jednou so spoluautoriek novej učebnice. Ocenenie získali aj za štúdiu žiakov deviatych ročníkov.
„Tým, že máme v škole skutočne aktívnych učiteľov, čakala som, že problémy s meškajúcimi učebnicami vyrieši ministerstvo školstva efektívnejšie. Keď už vedelo, že tlač bude meškať, mohlo zabezpečiť knihu v elektronickej podobe. Elektronická pošta dnes už v školách predsa nie je problém,“ pokračovala Lacová. Problém vidí aj pri zavádzaní učebníc do praxe.
Nové učebnice prijali pozitívne
„Spomeniem príklad učebnicu matematiky. Prvý rok na ňu učitelia hromžili. O rok neskôr, keď prišli na systém, si ju už pochvaľovali. Samozrejme, je to aj o individuálnom prístupe každého učiteľa, ale veľmi nám chýbajú akési metodické stretnutia s tvorcami učebníc. Určite by to bolo jednoduchšie, keby sme buď na úrovni krajov, alebo aj na celoslovenskej úrovni debatovali o forme novej učebnice. Vysvetlili by sme si systém a to, prečo sa po novom kladie dôraz na konkrétne informácie,“ dodala riaditeľka.
V lučeneckej základnej škole vnímajú nové učebnice skôr z pozitívneho hľadiska. „Ide o to, o ktorom predmete hovoríme, ale aj o to, ako sa jednotliví učitelia stotožnili s novými učebnicami. Napríklad učiteľka chémie pre šiesty ročník mi povedala, že nová učebnica je skvelá. Je tam veľa pokusov, ktoré deti bavia oveľa viac ako nudná teória. Ja vyučujem hudobnú výchovu a tam mám viaceré výhrady. V novej učebnici je príšerne veľa informácií, ktoré sa za daný počet hodín jednoducho nedajú prebrať. Učebnej látky neubudlo, ale ju natesnali do menšieho počtu hodín. Napríklad dejiny hudby sú po novom presunuté do šiesteho ročníka, pričom v minulosti sme ich preberali v siedmom a ôsmom ročníku. Potom je to aj na uvážení školy, na aké predmety sa chce špecializovať. Reforma školstva to už dovoľuje,“ povedala Lacová.