LUČENEC. V Lučenci nájdete až dva židovské cintoríny. Jeden má takmer tristo rokov a je ukrytý medzi rodinnými domami na Mocsáryho ulici. Ten druhý je oveľa väčší a má aj dôstojnejšie miesto. Od rušnej ulice ho oddeľuje zelená aleja a dom smútku. Má dvesto rokov. Pred vandalmi ho chráni zodpovedný správca Ladislav Karásek.
„Odkedy je Lacko správca, máme pokoj. Stará sa o cintorín aj hroby,“ hovorí predsedníčka židovskej náboženskej komunity v Lučenci pani Helena Vajová. Komunita má dvadsať členov a v tomto roku si pripomenula 67. výročie deportácie lučeneckých Židov do koncentračných táborov. V Lučenci žilo pred vojnou okolo tritisíc Židov.
„Z táborov smrti sa ich vrátilo len okolo tridsať,“ hovorí pani Helenka. Mnohí sa po vojne presťahovali do Izraela a Ameriky. Keď prídu na Slovensko, navštívia hroby svojich predkov. Niektoré mramorové hrobky na tunajšom cintoríne pôsobia majestátne. Pri plote má hrobku rodina, ktorá v Lučenci okrem iného vlastnila fabriku na výrobu octu. Ich hrob je najväčší.
„Židia v Lučenci vlastnili pred vojnou obchody a továrne. Väčšina z nich hovorila troma, aby aj viacerými jazykmi. Tí, čo sa vrátili začínali od nuly. Bolo to ťažké obdobie pre mojich blízkych. Ja som sa narodila už po vojne. Ľudská predstavivosť nestačí vnímať hrôzu toho, čo Židia prežili,“ tvrdí pani Helena. Jej otec Juraj Fischer bol podobne ako generál M. R. Štefánik držiteľom najvyššieho francúzskeho vyznamenania Rytier čestnej légie. Takých ľudí, ako bol pán Fischer, malo Slovensko veľmi málo.
„Môj otecko na začiatku vojny ušiel z rodného Lučenca. Okrem iného sa zúčastnil aj vylodenia v Normandii. Na Slovensku dostali najvyššie francúzske vyznamenanie Rytier čestnej légie len štyria ľudia. Môj otecko bol medzi nimi,“ zaspomína si pani Helenka. Aj keď Sviatok všetkých svätých, ľudovo nazývaný Dušičky, nie je v židovskej komunite až taký zaužívaný, aj na dvoch židovských cintorínoch v Lučenci už o dva týždne budú blikotať plamene sviečok. Možno aj pri pomníku, ktorý stojí na začiatku cintorína. Dali ho postaviť tí, ktorí deportáciu do koncentračných táborov prežili.