CINOBAŇA. Po troch mesiacoch sa do Cinobane opäť vrátili archeológovia. Už piaty rok tu skúmajú pohrebisko kyjatickej kultúry. Doteraz sa im podarilo odkryť dvestošestnásť hrobov.
„Niektoré hroby vydali skutočné poklady. Okrem kostí, ktoré boli uložené v kamenných skrinkách, sme našli rôzne črepy, amfory, hrnce, ihlice, britvy i železné zubadlo,“ vysvetľuje archeológ Vladimír Mitáš z Archeologického ústavu SAV v Nitre.
Nálezisko pod Striebornou je druhým najväčším kyjatickým pohrebiskom na Slovensku. Prvým je to v Radzovciach. Ľudia, ktorí tu žili v období 12. až 8. storočia pred Kristom, umierali v pomerne mladom veku.
„Potvrdili to aj nálezy v hroboch, ktoré sme odkryli,“ hovorí Mitáš. Pod Striebornou sa podľa odborníkov nachádza až šesťsto hrobov. Každý z nich je niečím unikátny. „Sú vzácne, pretože každý z nich je neporušený. Tí, ktorí ich zhotovili, verili v posmrtný život. Preto im na druhý svet dávali predmety, ktoré mali radi, alebo ich potrebovali v bežnom živote,“ vysvetľuje jaskyniar z Lučenca František Radinger. Telá svojich mŕtvych spaľovali.
„Okrem kremačných zvyškov a keramiky dávali do urien aj potravinové milodary. Napríklad med, obilie či mlieko,“ tvrdí Mitáš. Aj keď obsah v nádobách podľahol prirodzenému rozkladu, chemickou analýzou je možné zistiť, čo presne obsahovali. Vo štvrtok sme na pohrebisku zastihli i amatérskeho archeo-lóga Mirka Peťka. Bol to práve on, ktorý ho pred piatimi rokmi objavil.
„Už vtedy, keď som tu našiel prvé dva hroby, som vedel, že to bude niečo veľké. No nepredpokladal som, že Strieborná dosiahne až takéto unikátne rozmery,“ usmieva sa nálezca. S výskumom by chceli pokračovať aj na budúci rok.
„Stále tu máme čo skúmať. Strieborná skrýva ešte veľa tajomstiev,“ dodá Mitáš. Predmety, ktoré sa tu našli, by mali zostať v regióne. Mohli by sem pritiahnuť turistov. Zatiaľ jedinou lastovičkou v tomto smere je skromná expozícia na tunajšom obecnom úrade.