LUČENEC. Problém s biologicky rozložiteľným odpadom chcú v Lučenci vyriešiť investíciou za takmer milión eur. Ako potvrdila vedúca oddelenia stavebného poriadku v Lučenci Želmíra Kolimárová, poslanci už schválili spolufinancovanie projektu. Na kompostovisko sa tak majú dostávať nielen zvyšky verejnej zelene, ale aj odpad z reštaurácií.
V Lučenci sa starajú o 64 hektárov verejnej zelene. Cintoríny zaberajú ďalších 13 hektárov. Na skládku sa tak dostáva aj pokosená tráva či opílené konáre zo stromov. Samospráva teda vypracovala projekt za takmer milión eur. "V tomto sú zahrnuté už aj tie náklady, ktoré zahŕňajú vývoz biologicky rozložiteľného odpadu, teda aj kuchynského odpadu, ktorý je teraz predmetom novely zákona o riešení odpadov," doplnila Kolimárová.
Likvidácia biologicky rozložiteľného odpadu má v Lučenci zvýšiť podiel vytriedeného odpadu, no potrebujú ešte vyriešiť systém odvozu bioodpadu z domácností. Po realizácii projektu počítajú s tým, že vytriedené množstvo odpadu v meste bude 1500 ton. Aby bol systém efektívny, do mesta sa dostanú zberné nádoby a kontajnery na bioodpad, ktoré budú vyprázdňovať aj novou mechanizáciou.
"Uchádzame sa o získanie kontajnerov, aj zberných vozidiel. Kontajnery sme vyberali podľa podmienok nového zákona. Ak bude náš projekt úspešný, dodávateľa vyberieme výberovým konaním. Napriek tomu, že zákon platí pomerne krátko, na Slovensku je už viacero dodávateľov, ktorí spĺňajú všetky technické nároky," doplnila vedúca oddelenia stavebného poriadku v Lučenci.
Výzva na podporu separovaného zberu sa uzatvára 11. novembra. Žiadateľom umožňuje čerpať nenávratný finančný príspevok na financovanie týchto aktivít do výšky 95 percent celkových oprávnených nákladov. Samospráva musí povinne zabezpečiť päťpercentné spolufinancovanie.