LUČENEC/POLTÁR/R. SOBOTA/V. KTRÍŠ. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zvažujú možnosti vybudovania cyklotrás na nevyužívaných železničných tratiach. Podľa správcu železničnej infraštruktúry by mohli byť predbežne takto zmenené trate Poltár - Rimavská Sobota, Kvetoslavov - Šamorín, Devínske jazero - Stupava, Komárno - Kolárovo a Piešťany - Vrbové. Odhadované náklady sú 35 tis. až 40 tis. eur na vybudovanie kilometra cyklotrasy.
"ŽSR pripravujú prvú ucelenú informáciu o železničných tratiach s potenciálom vybudovania cyklotrás," informovala v pondelok hovorkyňa Železníc SR Martina Pavliková. Zatiaľ nejde o ucelený projekt, ktorý by projektovo pripravil premenu nevyužívaných tratí na cyklotrasy. "Materiál, ktorý ŽSR vypracujú, bude podkladovým materiálom pre ministerstvo dopravy, ktoré bude rozhodovať o využití zrušených a nevyužívaných tratí a ich prestavbu na cyklotrasy," dodala.
Ministerstvo dopravy tvrdí, že konkrétna realizácia a spôsob financovania premeny nevyužívaných železničných tratí by mali byť známe do konca novembra. Národnú stratégiu pre rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku má vypracovať Výskumný ústav dopravný, a.s. (VÚD) v Žiline do jari budúceho roku. Rezort zdôvodnil prípravu projektu nevyhnutnou potrebou rozvoja cyklistickej dopravy.
"Problematika cyklistickej dopravy, na rozdiel od okolitých štátov, napríklad Česká republika, Rakúsko, doteraz nikdy nebola komplexne a koordinovane riešená na štátnej úrovni. Na Slovensku zaznamenávame zvýšený dopyt po riešení cyklistickej dopravy hlavne vo väčších mestách prehustených automobilovou dopravou," informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Krajčovič. Výskumný ústav dopravný podľa rezortu nebude mať z vypracovania stratégie žiaden ďalší profit. Ministerstvo dodalo, že s ústavom má dlhodobo uzavretú rámcovú zmluvu, v rámci ktorej sa bude predmetná stratégia realizovať.
Poslanec Ľubomír Vážny zo Smeru spochybňuje potrebu spracovania stratégie. "Chcem dať do pozornosti existenciu Koncepcie rozvoja cyklistickej dopravy v SR (Cyklis), ktorú spracovala Žilinská univerzita v spolupráci s VÚD Žilina v roku 2004 na objednávku ministerstva dopravy. Koncepcia určila základné pravidlá rozvoja cyklistickej dopravy na Slovensku, vrátane konkrétnych krokov a odporúčaní," uviedol bývalý minister dopravy pre agentúru SITA. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) informoval o zámere na premenu nevyužívaných železníc na cyklocesty minulý týždeň po stretnutí s aktivistami občianskeho združenia Cyklokoalícia.
Ministerstvo reagovalo tým, že exminister Vážny nechal koncepciu, ktorú zadal ešte jeho predchodca, ležať v zásuvke, keďže sa nikdy nerealizovala. "Ministerstvo dopravy je presvedčené, že sedem rokov stará koncepcia rozvoja cyklistickej dopravy neprináša riešenie aktuálnych problémov. V novej stratégii chceme v spolupráci s odborníkmi a cykloaktivistami priniesť to najlepšie, čo prinášajú skúsenosti z okolitých krajín, kde sú stratégie rozvoja cyklistickej dopravy rozvíjané dlhodobo," uviedol Krajčovič.
Osobná železničná doprava v súčasnosti nie je prevádzkovaná na 24 tratiach, na 19 z nich však stále funguje nákladná doprava. V súčasnosti sú zrušené železničné trate Rimavská Sobota - Poltár, Kvetoslavov - Šamorín a Devínske Jazero - Stupava. Na dvoch iných nevyužívaných tratiach Komárno - Kolárovo a Piešťany - Vrbové (raz ročne preteky pákových drezín) nie je v súčasnosti prevádzkovaná osobná ani nákladná doprava. Osobnej preprave neslúži ani ďalších 19 tratí, funguje však na nich nákladná doprava. Ide o trate: Zohor - Plavecký Mikuláš, Brezová pod Bradlom - Jablonica, Nemšová - Lednické Rovne, Štúrovo - Szob, Bratislava-Nové Mesto - Rusovce - Rajka, Sereď - Leopoldov, Šaľa - Neded (Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. zabezpečuje autobusový spoj), Lužianky - Kozárovce, Zbehy - Radošina, Zvolen - Šahy, Lučenec - Veľký Krtíš, Katarínska Huta - Breznička, Fiľakovo - Somosköújfalu, Plešivec - Muráň, Plešivec - Slavošovce, Dobšiná - Rožňava, Moldava nad Bodvou - Medzev, Spišská Nová Ves - Levoča (premáva kyvadlová doprava vlakov počas levočskej púte) a Trebišov - Vranov nad Topľou. Na tratiach Piešťany - Vrbové, Zbehy - Radošina, Moldava nad Bodvou - Medzev, Dobšiná - Rožňava a Trebišov - Vranov nad Topľou jazdí mimoriadne raz za rok historický motorový vozeň.
Zostatková hodnota majetku štátu na zrušených železničných tratiach presahuje sumu 165,97 tis. eur. Prevod prebytočného majetku štátu so zostatkovou hodnotou do tejto sumy schvaľuje rezort dopravy. Výnimky v odôvodnených prípadoch s hodnotou majetku nad uvedenú sumu schvaľuje vláda na návrh ministerstva hospodárstva. Ministerstvo dopravy ešte pred zrušením trate na návrh ŽSR ponúka prevádzku trate kraju, obci alebo združeniu obcí či inej osobe. Zrušiť trať môže až potom, keď nikto neprejavil záujem.